REKLAMA

Bajkowo-hotelowy świat chińskiej legendy

Anna Raducha Romanowicz | 30 marz 2015 09:22 0

Butikowy hotel Mira Moon położony jest wśród pulsujących życiem barów i galerii dzielnicy Wan Chai w Hong Kongu. Współautorem projektu wnętrz hotelu jest holender Marcel Wanders, którego New York Times okrzyknął swego czasu Lady Gagą świata designu.

Projekt hotelu Mira Moon Wanders stworzył w kooperacji z biurem projektowym YOO, które realizuje najwyższej klasy projekty budynków mieszkalnych i hotelowych na całym świecie. Założył je Jan Hitchcox wspólnie z Philippe Starckiem.

Wobec tak ciekawej designerskiej kooperatywy nie dziwi więc fakt, że wnętrza hotelu Mira Moon w Hong-Kongu zadziwiają pomysłowością. Inspiracją ich powstania była jedna z ważniejszych chińskich legend – o pięknej i szlachetnej Chang’e , która po zażyciu eliksiru nieśmiertelności stała się tak lekka, że zaczęła unosić się ku niebu i nie była w stanie wrócić na Ziemię. Poleciała więc na księżyc i mieszka na nim do dziś w Księżycowym Pałacu, jako Księżycowa Bogini Nieśmiertelności, a jej przyjacielem i posłańcem na Ziemię jest skrzydlaty, nefrytowy królik o imieniu Yutu.

Mira Moon czerpie pełnymi rękoma inspiracje z tej legendy, nawiązania do niej i jej bohaterowie widać tu na każdym kroku, od hotelowego lobby po 91 hotelowych pokoi. Yutu jest wszechobecny i występuje w wielu postaciach – jako obrazy lub czerwone, skrzydlate figury zwisające z sufitu, pławiące się w blasku światła pochodzącego z kryształowych żyrandoli, prawie jak księżycowego.

  • Obiekt

    hotel: Mira Moon
    lokalizacja: Hong-Kong
    projekt: Marcel Wanders & YOO
    oddanie do użytku: listopad 2013

Wanders otworzył swoje studio w Amsterdamie w 1995 r., a rok później stworzył swoje plecione krzesło – dzieło sztuki użytkowej, które wpisało się już w historię wzornictwa. W zasadzie od tej chwili Marcel Wanders i jego prace przyciągają uwagę obserwatorów świata designu, a wielu z nich uważa tego twórcę za kultowego.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!