REKLAMA

Biurka dla dziecka - uczą, edukują, relaksują. Wybieramy 10 designerskich modeli

ps | 18 sty 2016 12:05 0

Poza kwestią wizualną, istotna, o ile nie najważniejsza jest funkcjonalność. Niezbędnym punktem w pokoju młodzieńca, którego nie da się zastąpić niczym innym jest odpowiednio dobrane biurko – miejsce pracy, nauki i relaksu.

Młody człowiek odrabia przy biurku lekcje, ale też spędza wolny czas, na przykład grając na komputerze. Podczas aranżowania pokoju nastolatka musimy brać pod uwagę wielość funkcji, jakie ma do spełnienia dana przestrzeń oraz upodobania właściciela pokoju. Jedną z najistotniejszych stref w pokoju młodzieżowym jest miejsce pracy i nauki, które musi być wygodne i przystosowane do oczekiwań nastolatka. – mówi Bogumiła Szwedo, Specjalista ds. Public Relations Black Red White. Biurko daje możliwość wydzielenia odrębnej przestrzeni, co jest bardzo istotne jeśli pracujemy w domu, umożliwia lepsze skupienie się i koncentrację na określonym zadaniu. Dlatego też dziecko, które odrabia lekcje przy swoim biurku jest zazwyczaj bardziej skupione niż to, które siedzi przy ogólnym stole.

Biurko, a zdrowie

Miejsce, w którym mebel stoi musi być dobrze doświetlone i łatwo dostępne. Dzieci szybko rosną, a wnętrza wymagają ponownego dostosowania do ich wieku, rozwoju i zainteresowań. Pokój dziecka stanowią bardzo ważną rolę w jego rozwoju i budowaniu indywidualnego charakteru dziecka. Pełniąc jednocześnie kilka ważnych funkcji: sypialni, miejsca zabaw i nauki pokój dziecięcy powinien być urządzony w sposób przemyślany, w porozumieniu z jego przyszłym właścicielem. – podkreśla Rafał Trawiński z firmy Szynaka. Uczeń może odrabiać lekcje nawet kilka godzin dziennie. Przy urządzaniu pokoju dla nastolatka powinniśmy postawić na zakup mebli uniwersalnych estetycznie, które nie znudzą się zbyt szybko, ale będą również korespondowały z charakterem młodego człowieka. W wyposażeniu miejsca pracy i nauki ważne są także różnorodne organizery, które uczą gospodarowania dostępną przestrzenią i pomagają w zachowaniu porządku. – nadmienia Bogumiła Szwedo.

Bezpieczeństwo i wygoda

Biurko powinno wymuszać prawidłową postawę podczas siedzenia. Gdy jest za niskie, będzie ułatwiało garbienie się, co prędzej czy później doprowadzi do skrzywienia kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem jest biurko rosnące wraz z jego właścicielem. Zapewniają to regulacje wysokości nóg, nachylenia blatu. W przypadku młodszych dzieci, biurko powinno mieć szerokość 75 cm i głębokość 50 cm, dla nastolatków odpowiednio 100 i 75 cm. Eksperci wspominają również o nachyleniu blatu pod katem między 10° - 16° - wymusi to odpowiednią postawę dziecka. Dobór biurka to kwestia indywidualna. Często posiadają one specjalną krawędź, która sprzyja przybieraniu prawidłowej pozycji ciała i jest lepsza dla nadgarstków. Linia krawędzi powinna być przynajmniej częściowo zaokrąglona, tak by stanowiła wygodne oparcie dla rąk. Pod biurkiem należy zostawić wolną przestrzeń dla nóg o szerokości minimum 70 cm i głębokości minimum 60 cm. Nogi powinny spoczywać swobodnie na ziemi, a jeśli nie jest to możliwe, na podnóżku. Ze względu na zdrowie dziecka, bardzo ważne jest, aby do miejsca pracy docierało naturalne światło słoneczne, a meble powinny być dostosowane do jego wzrostu. Obecnie krzesła posiadają wiele możliwości regulacji: wysokości siedziska i podłokietników czy kąta nachylenia oparcia – tłumaczy Bogumiła Szwedo. Wygodne krzesło biurowe powinno mieć podpórki pod łokcie, możliwość ustawienia kąta oparcia i regulowaną wysokość siedziska w zakresie 40-50 cm. Monitor musi być odchylony do tyłu i znajdować się 40-50 cm od oczu dziecka. Biurko z komputerem nie może być ustawione naprzeciwko okna, aby nie odbijało się w nim światło słoneczne lub sztuczne, ponieważ również wpływa to niekorzystnie na jego zdrowie. Najlepiej, by monitor komputera stał bokiem do okna, w odległości co najmniej 1 m. Dobrze dopasowane biurko pozwoli uniknąć problemów ze zdrowiem. Po za wskazówkami technicznymi, trzeba pamiętać, że: w aranżacji pokoju młodzieżowego, poza wyborem odpowiedniej kolorystyki pomieszczenia, umiejętnym wkomponowaniu elementów dekoracyjnych, detali, najważniejszą rolę odgrywają odpowiednio dobrane meble. To ich funkcjonalność, niepowtarzalny design, kolor i kształt zapewnią młodemu użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa, spokoju i komfortu. – podsumowuje Rafał Trawiński.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

1 komentarz. Skomentuj!