REKLAMA

Bogusław Barnaś projektuje Drzewo Wiedzy

Źródło: BXBstudio | 14 paź 2014 15:13 0
5.jpg

Kopenhaga rozpoczęła realizację wyjątkowego i ambitnego planu – chce już w 2025 r. osiągnąć status miasta neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. Z tej okazji BXBstudio udział w inicjatywie Land Art Generator (LAGI). Polega ona na stworzeniu projektu oraz wybudowaniu ekologicznej, artystycznej instalacji miejskiej, która będzie produkowała energię odnawialną.

Drzewo Wiedzy - wykonany jest wspólnie przez BXBstudio wraz z Unique Vision Studio, Natalią Jejer oraz Omarem Khaladoun Gharaibeh. Znalazł się on w gronie 50 najlepszych opracowań spośród ponad 300 projektów które napłynęły z 55 krajów.

Został opublikowany w albumie New Energies wydawnictwa Prestel, oraz pokazany na wystawie w Danish Design Centre której przewodniczył Komisarz Klimatyczny Unii Europejskiej, Connie Hedegaard.

Zaproponowany projekt porusza motywy z "Rajskiego Ogrodu" – baśni duńskiego pisarza H.C. Andersena. Rzeźba produkująca energie to "Drzewo Wiedzy", a "Cztery Wiatry Świata" to źródło odnawialnej energii.

Szczytna idea

Głównym celem projektu jest  stworzenie wizualnie atrakcyjnej rzeźby, która wytwarza energię  w sposób przyjazny dla środowiska. Konstrukcja łączy w sobie dwie metody produkcji energii czyniąc ją niepowtarzalną. Pierwszym sposobem wytwarzania energii będzie turbina wiatrowa.

Turbiny wiatrowe są ogólnie uważane za jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska źródeł energii. Spowodowane jest to brakiem emisji gazów cieplarnianych podczas procesu przemiany mechanicznej energii wiatru na energię elektryczną.

Trzy główne problemy środowiskowe dotyczące turbin wiatrowych to hałas, efekt wizualny i zagrożenie dla systemów ekologicznych (np. wpływ na ptaki i nietoperze). Proponowany projekt porusza te trzy problemy. Montaż turbiny wewnątrz wieży wyeliminuje natężenie hałasu, również będzie ona ukryta więc eliminuje negatywny efekt wizualny, nie będzie miała też negatywnego wpływu na żywe stworzenia.

Co więcej, elementy piezoelektryczne są również urządzeniami bardzo przyjaznymi dla środowiska. Posiadają one zdolność do wytrzymywania złych warunków pogodowych I pracują w zakresie temperatur 0-70°C i wilgotności względnej 90%.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!