REKLAMA

Eko design - wykładziny z rybackich sieci i butelek PET

Redakcja Archiconnect.pl | 20 lip 2018 11:42 0

Duńska firma EGE, dostrzegłszy poważne zagrożenie dla zbiorników wodnych ze strony porzuconych sieci rybackich, postanowiła wykorzystać je do produkcji wykładzin.

Porzucone sieci rybackie stanowią jedną dziesiątą odpadów, trafiających do oceanów. Dryfując wiele miesięcy - a nawet lat - przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego i stanowią realne zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Zbierane i czyszczone, a następnie poddane recyklingowi, stają się bardzo mocnymi i wytrzymałymi włóknami, stosowanymi w przemyśle tekstylnym.

Firma EGE, znana z odpowiedzialnego podejścia do kwestii ekologii i zrównoważonego rozwoju wykorzystuje włókno pozyskane z rybackich sieci do produkcji wykładzin dywanowych w płytkach. Wykładziny wytwarzane są na miękkim i elastycznym podłożu Cradle to Cradle CertifiedTM Ecotrust, powstającym z recyklingu tysięcy butelek PET. Cradle to Cradle to wizja świata opierająca się na założeniu, że ludzie pozostawią po sobie pozytywny ślad, zamiast zniszczonej i wyeksploatowanej - planety.

To jednak niejedyny przejaw odpowiedzialności firmy za środowisko naturalne. W fabrykach stosuje się oświetlenie, wykorzystujące technologię LED, a woda, używana w dużych ilościach, podczas procesów technologicznych - np. barwienia włókna - jest oczyszczana i ponownie stosowana do kolejnych etapów produkcji.

Zobacz też: Recycling, upcycling i eko design - przykłady polskich marek

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!