Porzucone sieci rybackie stanowią jedną dziesiątą odpadów, trafiających do oceanów. Dryfując wiele miesięcy - a nawet lat - przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego i stanowią realne zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Zbierane i czyszczone, a następnie poddane recyklingowi, stają się bardzo mocnymi i wytrzymałymi włóknami, stosowanymi w przemyśle tekstylnym.
Firma EGE, znana z odpowiedzialnego podejścia do kwestii ekologii i zrównoważonego rozwoju wykorzystuje włókno pozyskane z rybackich sieci do produkcji wykładzin dywanowych w płytkach. Wykładziny wytwarzane są na miękkim i elastycznym podłożu Cradle to Cradle CertifiedTM Ecotrust, powstającym z recyklingu tysięcy butelek PET. Cradle to Cradle to wizja świata opierająca się na założeniu, że ludzie pozostawią po sobie pozytywny ślad, zamiast zniszczonej i wyeksploatowanej - planety.
To jednak niejedyny przejaw odpowiedzialności firmy za środowisko naturalne. W fabrykach stosuje się oświetlenie, wykorzystujące technologię LED, a woda, używana w dużych ilościach, podczas procesów technologicznych - np. barwienia włókna - jest oczyszczana i ponownie stosowana do kolejnych etapów produkcji.
Zobacz też: Recycling, upcycling i eko design - przykłady polskich marek
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!