REKLAMA

Filharmonia Kaszubska - nowoczesne oblicze kultury

mg | 10 cze 2015 12:16 0

Budynek Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie to jeden z najciekawszych obiektów kulturalnych, które powstały w Polsce w ostatnich latach. Autorzy projektu, architekci z APP Arch-Studio, musieli sprostać wymaganiom inwestora, a także wpisać w jego bryłę odniesienia do okolicznej zabytkowej zabudowy i miejscowej tradycji.

Filharmonia Kaszubska, nieco na przekór swojej nazwie, jest obiektem, który powstał z myślą nie tylko o melomanach, ale również o wielbicielach innych dziedzin sztuki. Budynek pełni w Wejherowie rolę Wielofunkcyjnego Centrum Kulturalnego, w którym odbywają się imprezy muzyczne, wystawy malarstwa i fotografii, a także przedstawienia teatralne i pokazy filmowe. Połączenie wszystkich tych funkcji możliwe jest dzięki wyraźnemu podziałowi obiektu na dwie strefy. Część przeszklona, z widoczną salą koncertową, pełni rolę filharmonii, natomiast druga część ma charakter wizualno-wystawienniczy i mieści pracownie plastyczne, fotograficzne oraz małą salę kinową. Cały obiekt składa się z pięciu kondygnacji i ma aż 6,5 tys. m² powierzchni użytkowej.

Filharmonia Kaszubska w Wejherowie jest przykładem nowocześnie zrealizowanego obiektu o charakterze kulturalnym. Szczególną uwagę przyciąga jej oryginalna fasada. Znaczna część budynku, w tym sala koncertowa, foyer i kawiarnia, została przeszklona. W tym celu inwestor użył szkło „SunGuard SN 70/41” produkowane przez firmę Guardian. Dzięki niemu wnętrze sali koncertowej oraz „szklanej” części wejherowskiego centrum kulturalnego jest chronione przed przegrzewaniem i promieniami słonecznymi, a zarazem ma w zasadzie nieograniczony dostęp do światła dziennego. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!