REKLAMA

Jak optymalnie zaplanować oświetlenie? Zobacz, co radzi architekt

Redakcja Archiconnect.pl | 07 lis 2018 13:22 0

Wnętrze tworzą dodatki, lecz dopełnia oświetlenie. Dlatego ważne jest, aby zaplanować je już na etapie budowy i jasno określić, jakie funkcje ma pełnić w konkretnych pomieszczeniach.

Przy planowaniu przestrzeni mieszkalnych wyróżniamy 3 typy oświetlenia:

  1. 1. Oświetlenie ogólne - jak sama nazwa wskazuje - oświetla całą przestrzeń, zastępując nam naturalne światło dzienne. Do takiego oświetlenia najczęściej wykorzystujemy lampy wiszące, żyrandole czy coraz modniejsze plafony.
  2. 2. Oświetlenie miejscowe jest dopełnieniem oświetlenia ogólnego i pozwala wyodrębnić w pomieszczeniu strefy.
  3. - Najprościej wyobrazić to sobie na przykładzie salonu połączonego z kuchnią i jadalnią - mamy tu aż trzy różne strefy, które należy odpowiednio oświetlić - kuchnia i blat roboczy, stół w jadalni oraz strefa wypoczynkowa. Przy tego typu oświetleniu zastosowanie znajdują lampy umożliwiające ustawianie kierunku padania skupionego, bezpośredniego światła czy listwy LED, pozwalające swobodnie wyodrębnić określony fragment, np. w ramach podwieszanego sufitu - mówi Magdalena Kiełkiewicz, projektantka wnętrz współpracująca z marką Activejet.
  4. 3. Oświetlenie dekoracyjne, którego kluczową rolą jest wyeksponowanie konkretnych przedmiotów w naszym wnętrzu. I tu jest pole do popisu dla kreatywności - oświetlić w ten sposób możemy niemal wszystko: obraz, ozdobny plakat, wyszukaną rzeźbę czy fantazyjną roślinę.
  5. - Planując oświetlenie dekoracyjne musimy pamiętać, że powinno ono być przede wszystkim klimatyczne. W ten sposób budujemy nastrój i podkreślamy najważniejsze motywy naszego wnętrza. Bardzo ważne jest, aby światło dekoracyjne było miękkie - w tym wypadku najlepiej postawić na ciepłą barwę światła - podpowiada Magdalena Kiełkiewicz.

Nieduży dom dla rodziny - zobacz przytulne wnętrza

Jaka barwa światła?

Barwa może relaksować i odprężać albo przeciwnie – mobilizować do pracy i pobudzać koncentrację. Ciepłe światło - o wskaźniku poniżej 3300K - ma naturalnie relaksujące i odprężające właściwości. Pomieszczenia oświetlone cieplejszymi promieniami wydają się bardziej przytulne. To jednak nie koniec: ciepła barwa wpływa także na naszą potrzebę kontaktu - w pomieszczeniach oświetlonych ciepłym światłem jesteśmy bardziej skłonni do rozmowy.

Światło o zimnej barwie mieści się w przedziale 4500-6500K. Takie światło pobudza do działania i mobilizuje do pracy, ma także nieoceniony wpływ na koncentrację. Doskonale sprawdzi się w miejscach przeznaczonych do pracy.

Natomiast w pomieszczeniach pełniących różne funkcje najlepiej postawić na światło o neutralnej barwie mieszczącej się w przedziale 3200-4500K. Takim miejscem jest np. strefa dzienna, która z reguły łączy salon, jadalnię i kuchnię.

Warto zadbać o spójność

Jednym z problemów najczęściej napotykanych przy doborze produktów oświetleniowych jest ich spójność. Nie chcemy przecież, aby każdy z wybranych przez nas punktów świetlnych reprezentował inny styl. - W praktyce chodzi o to, aby odpowiednio zestawić ze sobą listwy reflektorowe służące do oświetlenia pomieszczenia z reflektorkami, które pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Takie reflektorki świetnie sprawdzą się np. w kąciku do czytania - możemy zamontować je bezpośrednio nad fotelem i z łatwością sterować kątem padania światła podczas czytania. Reflektorki doskonale nadają się do oświetlenia lustra – można zamontować je z jego boków lub bezpośrednio nad nim. Na koniec wreszcie – reflektorki idealnie sprawdzą się jako źródło światła służące do oświetlenia konkretnego przedmiotu – figurki, obrazu czy plakatu, których walory dekoracyjne chcemy szczególnie podkreślić – podpowiada Magdalena Kiełkiewicz.

Dzięki Activejet ten problem łatwo rozwiązać - wśród nowości znajdziemy listwy reflektorowe i reflektory w ramach jednej serii. Serii zaś do wyboru mamy aż pięć, z czego dwie utrzymane są w tonacji srebrnej (Xenia i Blanka), trzy zaś w modnej, ponadczasowej czerni (Holly, Lara, Toscania).

Drewno w łazience - zobacz wyjątkowe umywalki

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!