REKLAMA

Jak stworzyć idealną kuchnię - zobacz, co radzą eksperci

Redakcja Archiconnect.pl | 28 sie 2018 10:11 0

Idealnie urządzona kuchnia powinna charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością i ergonomią, ale również przyjaznym dla użytkownika designem. Projektanci wnętrz wiedzą, jak połączyć te dwie cechy - poznajcie ich sposoby na kuchnię idealną.

Komfort w kuchni

Według Roberta Majkuta, założyciela Robert Majkut Design, wzorowa kuchnia to wnętrze, w którym najważniejsze jest poczucie komfortu, niczym nieograniczona swoboda działania.

Kuchnia musi być miejscem, w którym nie boimy się używać narzędzi. Nie możemy się stresować tym, że coś nam się rozleje, że ubrudzimy blat, porysujemy powierzchnię - taka przestrzeń nie spełnia swojej podstawowej roli. Pomieszczenie to stało się swego rodzaju teatrem, który całe misterium przeniósł na człowieka. Szczególnie ważne jest to, co się w niej dzieje, reszta jest tylko scenografią - wyjaśnia. Projektant zauważa też zmianę, zachodzącą w kuchennym designie: Odchodzimy obecnie od białych, sterylnych wnętrz, przypominających gabinet pielęgniarki. Pojawiają się rośliny doniczkowe, ciekawe materiały wykończeniowe oraz gęste, nasycone barwy, dzięki którym czujemy się otuleni.

Zobacz też: Butelkowa zieleń - propozycje do sypialni

Aby zwiększyć funkcjonalność i móc w pełni oddać się pasji gotowania, warto zadbać o „kuchenne centrum dowodzenia” – strefę, w której główną rolę pełni zlewozmywak kuchenny z szeroką gamą praktycznych akcesoriów. To szczególnie ważny punkt, warunkujący wygodę podczas przygotowywania potraw. Ciekawe rozwiązania, które zdecydowanie ułatwią pracę w kuchni, to na przykład wielofunkcyjny, kompaktowy zlewozmywak Blanco Etagon czy stylowa, minimalistyczna komora Blanco Cronos.

Ergonomia a estetyka - dobry balans

Przepis Justyny Smolec, właścicielki pracowni projektowej Justyna Smolec Architektura & Design, na kuchnię idealną to znalezienie złotego środka między ergonomią a estetyką. Architekt radzi, by wziąć pod uwagę rozmieszczenie wyposażenia oraz zastosowane materiały. Ważne jest również to, aby pomieszczenie sprzyjało wspólnej celebracji posiłków, byśmy dobrze się w nim czuli.

Idealna kuchnia to taka, która jest ergonomiczna i poruszamy się w niej swobodnie. Wszystko ma tam swoje określone miejsce i jest wystarczająca ilość blatu do przygotowywania posiłków. Znajduje się w niej również odpowiednio rozwiązana wentylacja oraz oświetlenie. Powinna być wykonana z materiałów, które dobrze się użytkują, czyli są odporne i łatwo zmywalne. Poza tym musi być pięknie zaprojektowana, aby dawała przyjemne wrażenia estetyczne. Otwarta na jadalnię i salon pozwala na kontakt, wspólne celebrowanie i radość - radzi Justyna Smolec.

Myśląc o kuchniach otwartych warto postawić na sprawdzoną wentylację. Tu kluczowy oprócz wydajności będzie poziom głośności urządzenia. Niezwykle ciche, efektywne, a przy tym estetyczne rozwiązania znajdziemy w ofercie marki NOVY. To kuchenne kameleony, które dzięki unikalnej technologii świetnie wypełnią swoje zadanie, wtopią się w tło, pozwolą zaoszczędzić miejsce i jednocześnie nie zakłócą codzienności domowników.

Mała kuchnia, duże wyzwanie

Efektowne i funkcjonalne zagospodarowanie kuchni, o niewielkim metrażu, to prawdziwe wyzwanie. Roland Stańczyk, właściciel RS Studio Projektowe zachęca, by zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.

Pod względem funkcjonalności najlepiej sprawdza się kuchnia robiona na zamówienie, według projektu architekta, który maksymalnie wykorzystuje przestrzeń. Rozwiązania bardziej ustandaryzowane są zdecydowanie tańsze, jednak czasem nie warto oszczędzać. Poruszanie się po małym wnętrzu szybko je niszczy – zwróciłbym więc uwagę na trwałość materiałów wykończeniowych - tłumaczy architekt.

Tym, którzy kochają ekskluzywne akcesoria kuchenne, a dysponują niewielką przestrzenią, z pewnością przypadną do gustu propozycje marki Küppersbusch. Oprócz szeregu sprzętów AGD o kompaktowych rozmiarach, znajdziemy wśród nich rozwiązania, które łączą w sobie wiele funkcji, a przy tym odznaczają się ponadczasową, klasyczną elegancją. Dzięki jednemu urządzeniu możemy przyrządzać potrawy na kilku poziomach jednocześnie, piec, gotować na parze, korzystać z mikrofali, wekować, sterylizować czy podgrzewać talerze. Taka wielozadaniowość pozwoli na pełną funkcjonalność kuchni nawet na skromnym metrażu.

To też Cię zainteresuje: Nowojorski styl - jak zaaranżować wnętrze

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!