REKLAMA

Meble z PRL-u – moda wraca z hukiem

ps | 20 kwi 2015 15:19 0

Podczas Targów Rzeczy Ładnych w Warszawie można było zauważyć zainteresowaniem meblami stylizowanymi na czasy PRLu. Jak mają się one do dzisiejszego designu? Z Martą Maciołek i Sebastianem Wróblewskim z Vintage Store, rozmawiał Piotr Sawczuk.

Czy moda na taki design wraca?

Tak, zapotrzebowanie na takie meble wraca z hukiem, a w zasadzie pojawiła się. U nas ten trend dopiero raczkuje, ale z każdą chwilą jest lepiej. Te meble były kiedyś strasznie wygodne. W obecnym designie, za formą nie koniecznie idzie wygoda. Natomiast jeżeli są wygodne, nie muszą być ładne, a raczej powtarzalne. Mebel zrobiony 50 lat temu jest praktycznie nienaruszony, może wymagać jedynie odnowienia, czyli zdał egzamin i odegrał swoją rolę. Współczesne wyroby dostępne w sklepach meblowych nie przetrwają 50 lat.

Skąd pomysł na zajęcie się odnawianiem mebli i przywracaniem ich do życia? Dlaczego akurat meble z tego okresu?

Główny powód jest taki, że je po prostu lubimy. Wynika to z naszej wspólnej zajawki, a zaczęło się od znalezienia pierwszego wspólnego mebla, później kolejnych, a teraz możemy śmiało powiedzieć, że to zajęcie wciągnęło nas jak hazard – zbieramy i ciągle chcemy więcej. Nie możemy narzekać ani na znajdowanie, mamy swoje dojścia, ani na klientów. Fajne jest uczucie gdy podchodzą do nas starsze osoby i widać na ich twarzach uśmiechy. Przypominają sobie te wzory sprzed kilkudziesięciu lat.

U starszych osób to wzornictwo powoduje wzruszenie, ale zainteresowanie głównie chyba u młodszego pokolenia?

Młodsze pokolenie coś takiego pamięta z domu babci, natomiast u osób starszych widać czasami nawet łzę w oku, ponieważ łączą to oni z niezbyt spokojnym czasem w Polsce i powracają do tamtego okresu. Myślą o tym sentymentalnie. Ale po uśmiechach widać, pozytywne skojarzenia. Ustrój idzie w niepamięć, ale sam klimat ludzie bardzo miło wspominają.

Czy według Państwa, design jest istotny w codziennym życiu?

Zdecydowanie tak. Po chaosie w życiu zawodowym, wraca się do domu, chce się usiąść w wygodnym fotelu, napić kawy z fajnej filiżanki i wyciszyć. Takie meble myślę, że są do tego idealne. Jesteśmy przekonani o tym, że to co prezentujemy to nie jest tylko wzornictwo powojenne, to nie jest kwestia mody, tylko trend, który zdecydowanie się utrzyma i to wzornictwo będzie coraz częściej doceniane. Te meble świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach i w połączeniu z nowoczesnymi meblami. Dzięki nim można tworzyć w domu totalny mix – i chyba o to chodzi, żeby się bawić formą i designem. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!