REKLAMA

Moc kolorów - architekt radzi, jak łączyć barwy we wnętrzach

Redakcja Archiconnect.pl | 15 lis 2018 12:37 0

Łączenie kolorów jest niezwykle ważnym elementem urządzania wnętrz, ponieważ mają one w sobie ogromną moc. Umiejętnie dobrana kolorystyka może optycznie powiększyć pomieszczenie albo je rozjaśnić. Tak jak można grać światłem, tak również można grać kolorami. Jak to zrobić?

Jak łączyć ze sobą kolory we wnętrzach? Zobacz, co radzi architekt Dorota Maksymowicz z biura projektowego The Space.

Wystrój wnętrz możemy porównać do tego, jak codziennie dobieramy garderobę. Kroje, w których dobrze się czujemy, czy właśnie kolory. Jeśli drażni nas czerwień w postaci dodatków – rękawiczek lub torebki - to również nie będzie nam pasować w naszym wnętrzu. Aby świadomie grać kolorem, musimy dokładnie przemyśleć dobór odpowiednich barw, ich nasycenie oraz przeanalizować ewentualne połączenia. Niektóre zestawienia kolorów we wnętrzach mogą okazać się nietrafione albo będą źle komponować się z meblami i dodatkami w mieszkaniu.

Jak optymalnie zaplanować oświetlenie? Zobacz, co radzi architekt

Odcienie bieli, szarości czy beży mogą stanowić dobrą bazę. Najczęściej właśnie w takich kolorach widzimy ściany. Coraz częściej zdarza się, że jedna ze ścian w pomieszczeniu ma inny kolor lub jest pokryta kolorową tapetą. To nie oznacza, że nie możemy już wybrać kolorowych dodatków, a nawet mebli. Musimy zadbać o to, żeby wszystko ze sobą współgrało. Jeśli mamy tapetę we florystyczne akcenty – pomyślmy o meblu, który idealnie uzupełniłby to, co na niej widzimy. Nie bójmy się eksperymentować – kiedy mamy bezpieczną kolorystyczną bazę, zróbmy krok dalej i zaszalejmy z kolorami w dodatkach. Pamiętajmy tylko, że innymi prawami rządzi się np. salon, który czasem potrzebuje ożywienia, a innymi sypialnia. Tam ostre kolory mogą źle wpływać na nasze samopoczucie.

Z miłości do... - harmonijne połączenie klasyki i nowoczesności

Osobiste preferencje to jedno. O czym więc warto jeszcze pamiętać dobierając kolory do wnętrza? Architekci The Space zwracają uwagę na oświetlenie. Inaczej wygląda niebieska szafka w świetle dziennym a inaczej w sztucznym. Zadbajmy o dobrze dobraną barwę światła. Kolejna kwestia to proporcje, czyli 70% to neutralny odcień bazowy, 20% odcień bazowy, a 10% to nasze szaleństwo. Pamiętajmy o umiarze, nie łączmy ze sobą zbyt wielu odcieni – maksymalnie trzy.

Wybór kolorów potraktujmy jak zabawę, w tworzeniu naszej palety barw pomoże internet i przykładowe zestawienia. Nie bójmy się eksperymentować – zacznijmy od dodatków.

Źródło: Dorota Maksymowicz – architekt, właścicielka biura projektowego The Space

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!