REKLAMA

Na Śląsku powstaje Dom Optymalny według projektu arch. Roberta Koniecznego

Redakcja Archiconnect.pl | 25 lip 2019 13:04 0

W Radostowicach koło Pszczyny powstaje pierwszy modelowy Dom Optymalny. Zaprojektowany przez arch. Roberta Koniecznego, założyciela pracowni KWK Promes budynek pomyślany został jako komfortowy system współpracujący z panelami fotowoltaicznymi i samochodem elektrycznym Nissan LEAF.

Jednorodzinny Dom Optymalny może być jednocześnie elektrownią dla siebie i samochodu. Budynek charakteryzuje się nie tylko optymalnymi rozwiązaniami architektoniczno-budowlanymi, ale także optymalnym przygotowaniem do zastosowania nowoczesnych technologii. Duży prosty dach pozwala umieścić taką liczbę paneli fotowoltaicznych, która przy obecnej sprawności może osiągnąć moc do 14 kW. Garaż w bryle budynku zapewni optymalne warunki ładowania samochodu elektrycznego. Oferowany w pakiecie z Domem Optymalnym Nissan LEAF nie tylko pozwoli na optymalne wykorzystanie produkowanie energii elektrycznej i bezemisyjne przemieszczanie, ale także – w razie konieczności – zasili budynek w energię elektryczną zgromadzoną w swoich akumulatorach.

Zobacz też: Pracownia Decoroom zaprojektuje apartamenty na wynajem w Pacific Residence

Przeszliśmy długą drogę od jaskiń i domostw skupionych w osady, które wszystko miały na miejscu, choć bez prądu i gazu, poprzez industrialną centralizację, w której prąd, gaz i ciepło płyną „nie-wiadomo-skąd”, aby powoli powracać do tego, co lokalne i co w pełni możemy kontrolować. Dzisiaj nie chodzi nam o to, aby powrócić do prostoty jaskiń, ale o to, aby nowoczesne technologie wykorzystać dla naszej wolności - mówi arch. Robert Konieczny, twórca Domu Optymalnego.

Budynek ogrzewać będzie powietrzna pompa ciepła typu split Magis Pro 10 ErP z oferty Immergas. Ogrzewanie podłogowe na parterze i piętrze to już standard i komfort dla użytkowników – w przypadku Domu Optymalnego zastosowano produkty marki Geberit. Dzięki bezprzewodowemu sterowaniu temperaturę pomieszczeń można będzie ustawić indywidualnie. Ewentualne nadwyżki wyprodukowanej energii przesłane do sieci zostaną odebrane w okresie zimowym do zasilania pompy ciepła lub wentylacji mechanicznej z rekuperacją marki Zehnder. Dodatkowe ciepło pasywne i dzienne światło wpadnie do domu przez optymalnie rozmieszczone okna dachowe Velux i fasadowe OknoPlus. Każde pomieszczenie jest doświetlone z 2 stron, co wydatnie wpływa na poczucie komfortu mieszkańców.

To też Cię zainteresuje: Projekt pracowni Tremend w finale World Building of the Year

Dzięki systemowi wietrzenia przez okna do domu można będzie „wpuścić” świeże powietrze również w okresach, kiedy korzystanie z wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie jest konieczne, a więc od kwietnia do października. Nie bez znaczenia dla klimatu domu i kosztów użytkowania ma właściwa izolacja termiczna budynku – wszystkie przegrody zewnętrzne ocieplone są wełną skalną Rockwool.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!