REKLAMA

Najciekawsze budynki 2018 roku: 7 realizacji, które mogą zmienić światową architekturę

Redakcja Archiconnect.pl | 14 lut 2019 10:15 0

2018 rok obfitował w dobre budownictwo i spektakularne projekty. Wraz z wrocławskim biurem projektowym AP Szczepaniak wybraliśmy 7 realizacji i związanych z nimi trendów, które warto śledzić w nowym roku. Zobaczcie przegląd najważniejszych budynków 2018 roku, które mają szansę zmienić światową architekturę!

Niektóre są skromne, inne wręcz przeciwnie – zachwycają rozmachem, ale wszystkie wzbudzają emocje. Łączy je też odczucie, że stoją na właściwym miejscu i będą wpisywać się w otaczającą przestrzeń, wzbogacając ją mimo upływu lat – komentuje Agnieszka Szczepaniak, architekt w AP Szczepaniak. – Nawet podświadomie doceniamy wizjonerstwo i odkrywczość “wielkiej” architektury przy jednoczesnym poszanowaniu dla dawnych czasów i kultury - dodaje.

Poniżej prezentujemy subiektywną listę budynków, które po prostu warto znać.

1. The National Memorial for Peace and Justice, Montgomery, Alabama, Stany Zjednoczone
Budynek powstał, by upamiętnić ofiary linczu w Ameryce. Pełni funkcję edukacyjną, a jego głównym celem jest poruszyć emocje odbiorców. Wiele elementów budynku przywołuje i nawiązuje do dramatycznych zdarzeń z lat 1877-1950, jak np. 850 stalowych boksów (“trumien”) zwisających z sufitu.
Źródło: museumandmemorial.eji.org

Zobacz też: Wystawa arch. Fernando Menisa we Wrocławiu: już od 15 lutego!

2. Central Library, Calgary, Kanada
Nowy budynek biblioteki wyróżnia geometryczna fasada, pozwalająca osobom z zewnątrz podejrzeć, co dzieje się w środku. Na niższych piętrach znajdują się przestrzenie przeznaczone do spotkań i żywych dyskusji, idąc ku górze coraz więcej jest cichych miejsc do indywidualnej pracy. Warto zwrócić uwagę na wkomponowanie w nowo projektowaną bryłę budynku istniejącej już linii kolejowej.
Źródło: snohetta.com

3. 520 West 28th, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Budynek wyróżnia niezwykła, laserowo cięta „druga skóra” – elewacja ze stali nierdzewnej, składająca się z przenikających się warstw. Na parterze wydzielono miejsce na 4 galerie sztuki, wyższe piętra mieszczą 39 apartamentów. Budynek znajduje się zaraz przy słynnym parku High Line.
Źródło: https://www.520w28.com

4. V&A Dundee, Dundee, Wielka Brytania
Kolejny w zestawieniu budynek użyteczności publicznej – muzeum designu w Szkocji. Jest to filia Victoria & Albert Museum w Londynie. Został stworzony z ambicją, by stać się szkockim centrum kulturalnym i miejscem spotkań. Fasada składa się z wielu poziomych, betonowych płyt o długości 4 metrów. Warstwy ułożone są tak, aby stworzyć wzburzony kształt bryły, który nawiązuje swoim wyglądem do szkockich klifów.

To też Cię zainteresuje: Niezwykły pływający dom powstał w Hiszpanii

5. Hammershus Visitor Center, Bornholm, Dania
Hammershus obejmuje ruiny zamku i fortyfikacje pochodzące XIII wieku. To największy taki obiekt w północnej Europie, popularny wśród turystów. Po prawie pięciu latach prac, naprzeciwko ruin stanął budynek centrum dla odwiedzających. Bryła jest dyskretna, estetyczna, pozwala się skupić na otoczeniu. Położenie blisko ziemi sprawia, że nie widać go z oddali. Obiekt cechują proste linie, przytulna atmosfera i użycie naturalnych, lokalnych materiałów, np. dębu.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!