REKLAMA

Niesamowita architektura siedziby Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na Śląsku

ps | 02 lut 2015 11:05 0

W stolicy śląska, w centrum Katowic na czterohektarowej działce, po sześciu latach projektowania i budowania powstało miejsce dla 1800 melomanów. Jest to nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR).

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, powstała na opustoszałym po dawnej kopalni terenie. Otoczony placami, parkiem miejskim, fontannami, labiryntem i amfiteatrem obiekt, od momentu otwarcia stał się kulturową Mekką Śląska.

 • Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach

  Projekt: Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach
  Autor: Tomasz Konior
  Pracownia: KONIOR STUDIO
  Zespół projektowy: Aleksander Nowacki, Łukasz Homan, Paweł Barczyk, Łukasz Bonar, Dominik Czajkowski, Zbigniew Gierczak, Anna Jabłońska-Lisińska, Anna Jaszkaniec, Szymon Jawor, Marcin Jurkiewicz, Dominik Koroś, Katarzyna Leśniok, Michał Lipiec, Maciej Niewiadomski, Ewa Nowacka, Bartłomiej Pochopień, Marcin Piotrowski, Marcin Sikora, Adam Skrzypczyk, Henryk Struski, Jakub Świerzawski, Przemysław Tabor, Magdalena Tokarska, Andrzej Witkowski, Mariusz Wronowski, Piotr Zowada
  Współpraca: akustyka Wielkiej Sali Koncertowej: Yasuhisa Toyota NAGATA ACOUSTICS
  Lokalizacja: Plac Wojciecha Kilara 1, Katowice
  Powierzchnia użytkowa: ok. 25 782 m2
  Klient: Miasto Katowice

NOSPR to miejsce wielowarstwowe, pełne przeróżnych struktur, materiałów i faktur, których zastosowanie ma na celu dostarczenie wyjątkowych emocji podczas spotkań muzyków i melomanów. Znaczenie budowy tego ośrodka dla środowiska muzycznego podkreśla fakt, iż w jego tworzenie zaangażowały się takie sławy jak Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki czy Krystian Zimerman.

 • To realizacja, która trwale zapisze się w historii naszych osiągnięć

  Piotr Kazimierczak z firmy UZIN
   
  Sala ma zaokrąglony kształt, dlatego parkiet, każda deska musiała być zrobiona w łuku na specjalnych maszynach cyfrowych. Dodatkowo, w posadzkach znajdują się otwory akustyczne przez które dostaje się powietrze. Bardzo ważne było zatem, by przy wyrównywaniu powierzchni ich nie zalać. Zadania dla naszych produktów w tym przypadku były dość standardowe. Trzeba było odciąć wilgoć na posadzce betonowej, wyrównać ją i następnie przykleić parkiet bądź wykładzinę. W swoim portfolio mamy do tego właściwe produkty. Na potrzeby tego projektu przygotowaliśmy specjalny kolor oleju, dokładnie taki, jaki został zaprojektowany przez architekta. Mimo iż nasza chemia często jest stosowana przy dużych realizacjach, przedsięwzięć tego rodzaju w Polsce nie ma wielu. Można więc powiedzieć, że z pewnością będzie to realizacja, która trwale zapisze się w historii naszych osiągnięć.

Projekt nowej siedziby NOSRP wyłoniono w międzynarodowym konkursie. Za finalną koncepcję odpowiadał Konior Studio, jednak w projekt było zaangażowanych wielu specjalistów od akustyki, muzyków i rzemieślników. Realizacją obiektu zajęła się spółka Warbud. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!