REKLAMA

Norman Foster zaprojektował sklep dla Porcelanosy

mg | 18 wrz 2015 09:39 0

Norman Foster, słynny brytyjski architekt, który w 1999 roku otrzymał prestiżową w świecie architektonicznym Nagrodę Pritzkera, zaprojektował w samym sercu Manhattanu sklep dla hiszpańskiej Grupy Porcelanosa.

Zaprojektowany dla Grupy Porcelanosa przez Normana Fostera sklep o powierzchni 2 tys. m2 został usytuowany na skrzyżowaniu Piątej Alei z Broadwayem, naprzeciwko Flatiron Building. To rozkwitająca dzielnica, w której ostatnimi czasy swoje siedziby i salony otworzyło wiele międzynarodowych firm wnętrzarskich. Budynek z początku XX wieku (został zbudowany w 1918 roku), wybrany na lokalizację sklepu w Nowym Jorku, stał się jednym z obiektów referencyjnych Normana Fostera.

Wyzwaniem dla architekta było przekształcenie zabytkowego, klasycznego wnętrza w nowocześnie zaaranżowany sklep, w którym prezentowane będą produkty Grupy Porcelanosa. Spotykane w wielu neoklasycystycznych budynkach w Nowy Jorku zgeometryzowane piętra nie zapewniały idealnego rozmieszczenia ekspozycji. Tym niemniej Normanowi Fosterowi udało się stworzyć niezwykle dynamiczne, pełne ekspresji wnętrze. Zróżnicowanie przestrzeni stało się możliwe między innymi dzięki oryginalnemu wykorzystaniu nietypowej wysokości pomieszczeń i operowaniu światłem. Ważną rolę w aranżacji sklepu Porcelanosy zajmują też nowoczesne technologie. Co ciekawe, na szczycie budynku znalazł się obszerny taras. Praca w zabytkowym obiekcie stała się również pretekstem do wprowadzenia rozwiązań podnoszących jego wydajność energetyczną.

Wyroby ośmiu marek, które tworzą Grupę Porcelanosa – poczynając od ceramicznych płytek ściennych i podłogowych, po naturalne materiały, wyposażenie kuchni, łazienek oraz systemy budowlane – pojawią się na niższych piętrach budynku, złożonego z sześciu kondygnacji, natomiast na wyższych piętrach znajdą się biura, meeting-roomy i przestronne sale do organizacji konferencji, seminariów oraz wystaw.
 
Jest to już dwudziesty piąty sklep Porcelanosa w Stanach Zjednoczonych.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!