REKLAMA

Nowoczesny dom w harmonii z otoczeniem: willa zawieszona nad doliną

Redakcja Archiconnect.pl | 04 marz 2019 09:25 0

Valley Villa położona jest na terenie parku regionalnego, nieopodal Wilna na Litwie. Projekt architektoniczny musiał powstać zgodnie z restrykcyjnymi przepisami budowlanymi dla miejsc objętych ochroną przyrody. Stąd pomysł na wykorzystanie naturalnej topografii tego obszaru, czyli niewielkiego wzniesienia. Dom sprawia wrażenie, jakby był zawieszony nad doliną. Jego mieszkańcy mogą na co dzień podziwiać niezwykłe widoki przez duże okna otwierające fasadę na przestrzeń.

Wykończony grafitowym łupkiem parter jest częściowo ukryty w stoku. Jego ciemny kolor podkreśla jasne drewno zastosowane na fasadzie pierwszego piętra i na nieregularnym, dwuspadowym dachu. Połączenie drewna i szkła w różnych formach pozwoliło uzyskać niezwykłe wrażenie lekkości, a minimalistyczna fasada urzeka swoją prostotą. Całość pozostaje w harmonii ze wzgórzami 
i sosnami, nawiązuje do starych, drewnianych domów, jakie jeszcze można spotkać na litewskich wsiach.

Zobacz też: W symbiozie z krajobrazem - piękne wnętrza meksykańskiej willi

Nowoczesność i tradycja w zgodzie z krajobrazem

Ten wyjątkowy dom o powierzchni 415 m kw. to połączenie nowoczesnego stylu z tradycją. Pracownia architektoniczna Arches chciała scalić wnętrze z zewnętrzem, dlatego wszystkie główne pomieszczenia mają bezpośrednie przejścia na zewnętrzne tarasy. Tarasy na różnych poziomach są rozmieszczone tak, żeby właściciele mogli cieszyć się zarówno porannym, jak i popołudniowym słońcem, bez utraty prywatności. Główna przestrzeń mieszkalna domu wystaje nad dolną kondygnację, dzięki czemu przypomina nieco domek na drzewie. Takie rozwiązanie powoduje, że dom wygląda na mniejszy niż jest w rzeczywistości. Na fasadzie połączono naturalne materiały – specjalnie impregnowane drewno i łupek – z dużymi przeszkleniami opartymi na aluminiowych profilach Reynaers Aluminium. Elewacja na parterze częściowo została wykończona łupkiem w szarym kolorze, co sprawia, że prawie znika w cieniu i jeszcze bardziej podkreśla wrażenie lekkości całej bryły. Żeby zapobiec przegrzewaniu się wnętrza, okna na piętrze są częściowo osłonięte pionowymi drewnianymi żaluzjami, które nawiązują do pni drzew w otaczającym dom lesie.

Dom energooszczędny

Założeniem architektów było stworzenie domu niskoenergetycznego, w związku z tym konieczne było zastosowanie materiałów o wysokich parametrach izolacyjności termicznej. Naturalnym wyborem były systemy Reynaers Aluminium, umożliwiające tworzenie dużych przeszkleń, zachowujących bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Na fasadzie połączono dwa systemy: okienny CS 86-HI i CW 50-HI, który zazwyczaj jest wykorzystywany do konstruowania ścian osłonowych w obiektach wielkopowierzchniowych, ale sprawdza się równie dobrze w budynkach o mniejszej skali. Do otwarcia domu na przestrzeń posłużyły drzwi przesuwne CP 155, które spełniają najwyższe wymagania w zakresie izolacyjności, jakości i estetyki.

Zobacz też: Nowoczesny dom inspirowany wiatrakiem: FAN-CY-HOUSE

Informacje o projekcie:
Lokalizacja: Wilno, Litwa
Projekt: Arūnas Liola, pracownia Arches
Zdjęcia: Evaldas Lasys
Główny wykonawca: Sivysta
Wykonawca stolarki okiennej: Doleta Export
Użyte systemy Reynaers: okna: CS 86-HI; drzwi przesuwne i składane: CP 155; ściany osłonowe: CW 50-HI

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!