REKLAMA

Posadzki żywiczne w biurach - trendy projektowe

Redakcja Archiconnect.pl | 10 kwi 2018 14:30 0

Współczesne biura to nie tylko miejsca pracy, ale także wyznacznik prestiżu i sposób budowania wizerunku firmy na zewnątrz. Strefy służące spotkaniom, rozmowom czy wymianie pomysłów zyskują na znaczeniu.

Projektując przestrzeń biurową, architekci coraz częściej sięgają po posadzki żywiczne. W wykorzystaniu tej technologii możemy dziś wyróżnić kilka ciekawych trendów.

Industrialne inspiracje

Zamiłowanie do prostoty i skandynawskiego designu znajduje wyraz w stosowaniu rozwiązań, które do niedawna kojarzyły się wyłącznie z halami produkcyjnymi lub magazynami. Industrialną estetykę można uzyskać wybierając bezspoinowe posadzki na bazie żywicy i barwionych ziaren piasku lub płatków, np. w odcieniach beżu lub szarości.

Surowy beton

Pokrycie betonowej posadzki cienką warstwą bezbarwnej żywicy epoksydowej zabezpiecza ją przed pyleniem oraz codziennym użytkowaniem, a przy okazji pozwala wyeksponować naturalny charakter podłoża. Takie rozwiązanie sprawdza się przy dużych powierzchniach, gdy pozostałe elementy wyposażenia biura są utrzymane w podobnej, surowej estetyce.

Poznaj trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych

Terazzo żywiczne
Różnicowanie sposobu wykończenia posadzki pozwala na graficzne oddzielenie stref o różnych funkcjach. Do stref reprezentacyjnych idealnie pasuje elegancka posadzka typu szlifowane i polerowane terazzo żywiczne. W częściach biura, które wymagają ciszy i skupienia, stosuje się m.in. tłumiące odgłosy kroków wykładziny dywanowe. Miejsca na styku różnych materiałów są projektowane w taki sposób, aby granice między nimi ulegały zatarciu. W tym celu można zastosować cienkie aluminiowe listwy oraz graficzne wzory, w których materiały wykończeniowe wzajemnie się przenikają.

Posadzka, która przyciąga spojrzenia
W przypadku posadzek żywicznych nowoczesne technologie dają niemal nieograniczoną swobodę projektowania. W efekcie posadzka nie jest tylko tłem, a może stać się jednym z głównych elementów architektonicznych decydujących o charakterze przestrzeni. Taki efekt uzyskamy stosując wyraziste kolory lub niestandardowe, efektowne faktury, np. kamiennych dywanów.

Kontrastowe zestawienia
Gładkie posadzki w jednolitych odcieniach bieli lub szarości to element wykorzystywany często w branży kreatywnej, np. w agencjach reklamowych czy pracowniach architektonicznych. Tworzą one nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, w którym łatwiej o skupienie i świeże pomysły. Dodanie dla kontrastu czerni oraz zestawienie połysku i matu dodaje aranżacji charakteru.

Nowoczesne technologie pozwalające uzyskać niestandardowe efekty - takie jak posadzki żywiczne - są coraz częściej wybierane przez projektantów ze względu na ich wszechstronność oraz atrakcyjność wizualną przy zachowaniu doskonałych parametrów użytkowych.

Zobacz wyjątkowe wnętrza pracowni projektowej

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!