REKLAMA

Służba zdrowia może być ładna – nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu

ps | 03 lip 2015 14:42 0

Okazuje się, że poprzez użycie różnych materiałów, wrocławski szpital jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce placówek ratownictwa medycznego. Solidne ściany, całkowicie jednolite powierzchnie i atrakcyjny wygląd spełniają nawet najwyższe wymagania w sektorze medycznym.

Placówka medyczna będzie zaopatrywać nie tylko samo miasto o populacji liczącej prawie 650 000 mieszkańców, w zakresie wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych będzie również do dyspozycji mieszkańców całego regionu Dolnego Śląska. 

 • Szpital Wojewódzki we Wrocławiu

  Obiekt: Szpital Wojewódzki we Wrocławiu
  Budynek: 4 kondygnacje
  Powierzchnia: 48 753 m2
  Powierzchnia gruntu: 9 ha
  Projekt: 2009, Biuro Architektoniczne VILLART

Projekt szpitala wyłoniony został w 2009 roku w ramach międzynarodowego konkursu. Aczkolwiek do chwili rozpoczęcia budowy planowanie zarówno powierzchni, jak i kosztów projektu ulegało modyfikacji, tak aby uwzględnić wszystkie wymagane przez inwestora funkcje w nowym budynku znajdującym się na gruncie o powierzchni 9 ha wraz z przylegającym pasmem lasu. 

 • Bogdan Koltowski, główny architekt w kierowanym przez Biuro Architektoniczne VILLART konsorcjum

   

  Projektowanie tego budynku, który stawia wysokie wymagania nie tylko pod względem medycznym, było nie lada wyzwaniem, ponieważ musieliśmy mieć pod kontrolą również i koszty. Wymagany był zatem prosty rodzaj konstrukcji. Na tej podstawie powstał plan budynku w kształcie prostokąta, a także funkcjonalny układ obejmujący „gorącą platformę“ wraz z diagnostyką, które umieszczone zostały w samym centrum budowli. Oddział ratunkowy, izba przyjęć, część ambulatoryjna oraz hala wejściowa to przylegające do siebie obszary strategiczne. Tym samym możliwe było przyporządkowanie oddziałów do elewacji głównych, a wszystkie sale chorych wyposażone zostały w okna.
   
  Powierzchnie w szpitalach podlegają intensywnej eksploatacji, należy zatem uwzględnić wszystkie wytyczne użytkowania tych powierzchni. Dla nas ważnym punktem było również przyjazne otoczenie dla pacjentów. Decydujące znaczenie w przypadku dużych powierzchni miało oddziaływanie na różnych podłożach. Wyzwaniem było stworzenie jednolitej, stabilnej i perfekcyjnej powierzchni niezależnie od właściwości ścian i wykorzystywanych materiałów budowlanych.
   
  Wybór tapet z włókien szklanych z palety produktów Systexx był podyktowany względami ekonomicznymi i praktycznymi. Tapety z tkanin szklanych Systexx odznaczają się wyjątkowo dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na rozciąganie, zapewniając tym samym bezpieczeństwo oraz długotrwałą ochronę ścian przed szkodami spowodowanymi przez uderzenia, otarcia lub szorowanie.

  Ambitna architektura wnętrz
   
  W licznych oddziałach dziecięcych wybór padł na tapety flizelinowe z włókna szklanego Systexx Comfort V22, które zostały ozdobione wielkoformatowymi nadrukami cyfrowymi zgodnie z koncepcją kolorystyczną i aranżacyjną opracowaną przez projektantkę Iwonę Petryszyn ze studia NEOGRAF.

Również wystrój i wyposażenie wnętrz w szpitalach musi sprostać najwyższym wymaganiom co do ich funkcjonalności, higieny i wytrzymałości użytych materiałów. Pokrycia ścian musiały dodatkowo odznaczać się szczególnymi właściwościami technicznymi, długotrwałością oraz ekonomicznością. Ściany muszą być łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe na działanie środków dezynfekujących oraz odpowiadać wysokim wymogom przepisów przeciwpożarowych zgodnie z klasyfikacją ogniową: „materiał trudnopalny“ w klasie Bs1d0.

Estetyka, ekonomiczność i funkcjonalność

Włókno szklane posiada funkcję zbrojeniową i jest dzięki temu na tyle stabilne, że nawet małe rysy lub wgłębienia w podłożu powstałe wskutek ciężkich uderzeń mogą zostać zmostkowane. Poza tym materiał ten jest atestowany pod kątem zawartości materiałów szkodliwych, działa bakteriostatycznie i jest hipoalergiczny. Tapety z włókna szklanego pokryte specjalną powłoką z farby lub lakieru tworzą idealnie zwartą i higieniczną powierzchnię, która jest także łatwa do utrzymania w czystości. Spoiny są przy tym praktycznie niewidoczne. Tkanina przepuszcza jednocześnie powietrze i gwarantuje dobry mikroklimat pomieszczenia. Wysokowytrzymałe pokrycie ścian Systexx Comfort 629 z technologią Aqua ze względu na swoje wszechstronne właściwości znalazło zastosowanie na korytarzach, w poczekalniach, salach chorych oraz pomieszczeniach dyżurnych i przebieralniach, a także w innych obszarach. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!