REKLAMA

Tak się projektuje w dalekiej Japonii

mg | 03 lut 2015 14:21 0

W 2014 roku znany japoński projektant i designer, Moriyuki Ochiai, zaprojektował wnętrze restauracji Dream Dairy Farm, zlokalizowanej w japońskiej miejscowości Chiba.

Restauracja otoczona jest lasem, natomiast w jej menu królują produkty mleczne, takie jak sery i jogurty wykonane ze świeżego mleka produkowanego na miejscu bezpośrednio w gospodarstwie. Tym samym było oczywiste, że w aranżacji kluczowe będzie podkreślenie związków z naturą.

Najbardziej charakterystycznym elementem restauracji Dream Dairy Farm jest trójwymiarowa konstrukcja usytuowana między drewnianymi belkami stropowymi. Jak twierdzi Moriyuki Ochiai, jej kształt został zainspirowany wierzchołkami otaczających drzew. Kubistyczne formy zostały wykonane z błyszczących, prześwitujących płyt bazujących na mieszance żywic. Odbijające się w nich światło tworzy niezwykły efekt wizualny, zmieniający się w zależności od miejsca, w którym siedzi klient restauracji. Światło równocześnie odbija się od jasnych płyt i przenika przez nie, a swobodnie zwisające minimalistyczne oświetlenie do złudzenia przypomina…kapiące krople mleka.

Ściany restauracji zostały pomalowane specjalną farbą strukturalną, która imituje powierzchnię otaczającego gruntu. Elementy z naturalnego drewna dopełniają klimat tego przytulnego wnętrza.

Jak mówi Moriyuki Ochiai, w ten sposób udało się stworzyć przestrzeń, w której można delektować się posiłkiem wykonanym ze świeżych produktów mlecznych, która jest jednocześnie zanurzona w atmosferze pełnego witalności lasu.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!