REKLAMA

Winiarnia Antinori – harmonia w duchu Toskanii

mg | 10 cze 2015 13:18 0

Budynek słynnej włoskiej winiarni Antinori to jedna z najciekawszych realizacji architektonicznych ostatnich lat i przykład harmonijnego wkomponowania obiektu w otaczającą przyrodę. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów i przeszkleń projektanci uzyskali efekt pełnej integracji winiarni z malowniczym krajobrazem Toskanii.

Obiekt znalazł się w tegorocznej wielkiej piątce nominowanych do prestiżowej nagrody im. Miesa Van der Rohe.

Winnica Antinori położona jest w Bargino, pomiędzy Florencją a Sieną, w jednym z najpiękniejszych regionów włoskiej Toskanii, słynącym z produkcji wina Chianti. Nowoczesny obiekt mieści magazyn, wytwórnię wina, przestrzenie dla odwiedzających, muzeum, restaurację oraz salę wykładową. Miłośnicy wina mogą zobaczyć tu proces jego powstawania, poczynając od spaceru po winnicach, a kończąc na degustacji Chianti Classico czy Cabernet Sauvignon.

Największą uwagę przyciąga jednak sama architektura budynku. Winiarnia została idealnie wkomponowana w zbocze wzgórza i, mimo dużej powierzchni, wynoszącej 50 tys. m2, jest ledwie zauważalna. Wielowarstwowy dach pokryty ziemią i winoroślą wygląda jak naturalne wzniesienie. O obecności podziemnej struktury świadczą jedynie dwa rzędy przeszkleń, rozciągające się poziomo wzdłuż stoku oraz umieszczone w dachu świetliki.

Odzwierciedlenie głębokich związków tradycji winiarskich z naturą było głównym założeniem projektantów budynku – architektów z włoskiej pracowni Archea Associati. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, takich jak szkło, drewno czy terakota, budynek nie tylko nie ingeruje w otaczającą przyrodę, ale doskonale podkreśla jej piękno. Służą temu przeszklenia o pełnej wysokości – od podłogi do sufitu – wykorzystane na obu poziomach obiektu. Na szklanej fasadzie i świetlikach projektanci zastosowali szyby zespolone ze szkła firmy Pilkington.

Przeszklone fasady i świetliki są także naturalnym źródłem światła dochodzącego do wnętrza budynku. Maksymalne doświetlenie, uzyskane dzięki dużej powierzchni i wysokiej transparentności szkła, umożliwia funkcjonowanie biur rozmieszczonych na dwóch piętrach oraz wewnętrznych dziedzińców, sąsiadujących z miejscem winifikacji. Okrągłe szklane świetliki wprowadzają światło do najgłębszych części budynku. Subtelne doświetlenie podziemi współtworzy mistyczny klimat najważniejszego etapu produkcji wina.

Mimo swej wysokości i rozpiętości, szklana fasada jest w pełni bezpieczna i odporna na obciążenia wiatrem lub przypadkowe rozbicie.

Umieszczone wewnątrz budynku szklane balustrady i przeszklenia wewnętrzne wykonano z superbezbarwnego szkła laminowanego o grubości 20,8 mm, nadając rytmicznym sklepieniom piwnic dodatkowej przestronności i „lekkości”.

Projektując winnicę Antinori, architekci z Archea Associati zadbali o to, aby obiekt nie naruszał otaczającej przyrody wizualnie, a także miał na nią jak najmniejszy wpływ. Wykorzystanie w przeszkleniach zewnętrznych niskoemisyjnego szkła laminowanego zapewnia optymalną temperaturę dzięki zwiększonej izolacyjności cieplnej, umożliwiając tym samym obniżenie poziomu zużycia energii koniecznej do ogrzewania. Winnica Antinori to najlepszy przykład odpowiedzialnej architektury, której twórcy – poza dbałością o formę i wyjątkowość wizualną – mieli na uwadze oddziaływanie obiektu na środowisko – mówi Jolanta Lessig, kierownik komunikacji marketingowej na Europę w NSG Group, która jest właścicielem marki Pilkington. Przy takich założeniach szkło jest materiałem idealnym ze względu na swoją trwałość i niewielki wpływ na otoczenie w całym cyklu życia budynku. Postęp technologiczny i dostępność najlepszych energooszczędnych powłok umożliwia znaczną redukcję zużycia energii i ogranicza emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery.

Oprócz odpowiednio dobranych przeszkleń, właściwą temperaturę dla procesów powstawania wina zapewnia też sama natura. Wbudowanie budynku we wzgórze sprawia, że ziemia jest naturalnym izolatorem, zachowującym stały klimat w pomieszczeniach.

Osiągnięty przez włoskich architektów efekt wizualny i zastosowane rozwiązania, łączące potrzeby środowiskowe z wysoką jakością użytkowania, zostały docenione na arenie międzynarodowej. Wytwórnia Win Antinori w Bargino znalazła się w ścisłym gronie 5 finalistów prestiżowej Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla najlepszych współczesnych realizacji architektury europejskiej.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!