REKLAMA

4 Design Days 2017. Dowiedz się czym będzie żył świat designu

redakcja propertydesign.pl | 16 lut 2017 12:07 0
Sesja inauguracyjna 4 Design Days 2017

Technologie, zarządzanie informacjami, skupienie na człowieku, a może młodzi twórcy? Co będzie dyktowało zmiany w świecie architektury i projektowania w 2017 roku - o tym rozmawiali światowej sławy projektanci podczas sesji inauguracyjnej 4 Design Days.

- Obserwacja trendów, ale nie tych związanych z modą czy stylem, lecz tych które mają prawdziwy wpływ na nasze życie – związanych ze społeczeństwem, środowiskiem, technologiami jest tym co wpływa na sposób w jaki projektujemy – mówiła Magdalena Lubińska, dyrektor generalny Biura Projektowego, CODE Design podczas dyskusja „Design. Moda, trendy, inspiracje. Czym będzie żył świat designu w 2017 roku?”.

Rozmowa z udziałem światowej sławy projektantów, polskich i zagranicznych designerów i ekspertów od projektowania otworzyła pierwszy dzień tegorocznej edycji 4 Design Days. Moderujący rozmowę Piotr Kraśko pytał o źródła inspiracji dla projektantów i rolę jaką design i architektura będzie odgrywać w 2017 roku.

- Przyszłość wydarzyła się dziś, ale nie została po równo rozdystrybuowana, dlatego trzeba uważnie obserwować trendy. Wyciągać z nich sedno. To pozwoli nam tworzyć to, co będzie służyć w przyszłości, a nie będzie tylko zakorzenione w przeszłości – dodawała Lubińska.

Łukasz Kos z Four O Nine przestrzegał z kolei przed bezkrytycznym podążaniem za żywymi trendami. - Gdy przystępujemy do pracy nad projektem, gdy rozmawiamy z klientem, to w pierwszej kolejności zwracamy mu uwagę na kontekst w jakim będzie funkcjonował projekt. Istotne jest ostrożne podejście do tego co tworzymy, Jeśli mamy zamiar wpisać się w jakiś trend, to musimy robić to świadomie i krytycznie – podkreślał.

Oliver Heath, brytyjski projektant i specjalista od biophilic design zwracał uwagę, że design dziś to coraz mniej ekspresja ego artysty. - Design widzę dziś bardziej jako narzędzie budowania dobrego i bezpiecznego schronienia dla człowieka. Coraz ważniejsze staje się, by projektowanie nie dostarczało tylko piękna, ale też bezpieczeństwa, szczęścia, dobra – mówił Heath.

Z kolei Albert Kaleta, creative designer marki Rust mówił o roli dostawcy w tworzeniu takich projektów.

- Naszym zadaniem jest raczej dopasowanie się do tego, co już powstało. Nasze projekty, produkty mają szanować miejsce, które inwestor i architekt wybrał dla naszych mebli. Dopasowujemy się do tego co zastajemy. Stworzyliśmy „sensualne wnętrze kuchenne”, które jest nastawione na człowieka. To rozwiązania, które są zbiorem inspiracji mających współgrać ze wzorem i stylem życia danego człowieka – podkreślał.

Ewolucyjny a nie rewolucyjny charakter zmian w branży podkreślał też projektant i architekt Didier Fiuza Faustino.

- Myślę, że nie nadchodzi żadna wielka zmiana. Naszym zadaniem na przyszłość będzie raczej bieżąca adaptacja i dostosowanie się do tego jak rozwija się świat. Rewolucje mieliśmy w przeszłości – to była industrializacja i nowe technologie. Nie widzę, by takie zmiany mogły pojawić się w najbliższej przyszłości – uważa Faustino.

Gdzie więc szukać świeżego i nowego spojrzenia na projektowanie? Według Krystyny Łuczak-Surówki, historyka i krytyczki designu warto śledzić młodych twórców. - Na takich wydarzeniach jak 4 Design Days to właśnie wystawy, prace nowych artystów są tym na co zwracam uwagę. Świat zmienia się na zasadzie spirali – patrzę na to tak z perspektywy historyka sztuki. Wracamy w pewnym momencie do tego samego miejsca, ale tak naprawdę jesteśmy już w gdzie indziej w czasie i przestrzeni. Tym, co jest istotne z punktu widzenia projektowania, jest np. antropologia kultury, badanie zwyczajów, potrzeb ludzi. To one definiują to, co się pojawi albo co zniknie. W projektowaniu na przyszłość chyba to jest najtrudniejsze - zdefiniowanie tego, co zniknie a nie, co się pojawi – mówi Łuczak-Surówka.

Oskar Zięta, prezes zarządu Zieta Prozessdesign, zwracał uwagę na aspekty istotne dla projektowania, które mogą nam umykać.

- Dziś informacja jest najważniejszym kierunkiem i aspektem rozwoju wielu firm. A to jest coś, nad czym często się nie zastanawiamy w pracy przy projektach. Dzisiejszy świat jest dziś bardziej niematerialny, niż kiedykolwiek, a czasem mam wrażenie że idziemy w złym kierunku coraz większego materializmu – mówił twórca, podkreślając że trzeba bardzo czujnie patrzeć na to, jak rozwija się dzisiejszy świat technologii i komunikacji.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!