REKLAMA

4DD: Dom polski – tradycyjny czy nowoczesny?

Redakcja Propertydesign.pl | 16 lut 2017 15:56 0
4 Design Days

Projektowanie wnętrz i produktów dla wnętrz musi uwzględniać lokalną specyfikę i klimat. To ona znacząco wpływa na to, co wybierają klienci – taki wniosek przyniosła dyskusja „Dom polski. Nowoczesny czy tradycyjny?” podczas 4 Design Days.

Wstęp do rozmowy stanowiła prezentacja Adama Maroszka z Modern Line, który pokazał ciekawe przykłady wykorzystania betonu w architekturze i aranżacji wnętrz. Nowoczesne i modne wykorzystanie betonu w architekturze wnętrz stało się przyczynkiem do rozmowy o tym, co cenią sobie Polacy w aranżacji wnętrz.

W trakcie rozmowy moderowanej przez Natalię Nguyen próbowano nakreślić obraz naszych gustów i preferencji. Na pytanie o to, jak wygląda dziś polski dom, prelegentki podzieliły się na dwa obozy – część twierdziła, że polskie wnętrza starają się łączyć elementy nowoczesne z tradycyjnymi, pozostała zaś akcentowała raczej klasyczną stylistykę rządzącą aranżacją przestrzeni domowej.

To właśnie połączenie tych dwóch tendencji – nowoczesności i tradycji - daje najbardziej interesujące efekty w aranżacji przestrzeni domowej – uważa Kinga Chmielarz, projektantka z HOP Design.

Joanna Misiun z Schattdecor uważa, że polscy odbiorcy skłaniają się coraz bardziej do tego, by w swoich domach być blisko natury. - Stawiamy na struktury i faktury, które przybliżają nam w domu ten świat – uważa ekspertka. Misiun przedstawiła też obszerną prezentację na temat gustów i preferencji Polaków na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę.

- Obok standardów skandynawskich, które odznaczają się bieleniami, mamy w Polsce olbrzymią grupę odbiorców, którzy cenią sobie przytulność. A próba opisania trendów i gustów musi uwzględniać szereg czynników – nie tylko estetyki, ale też geografii, historii, ekonomii czy nawet zmian technologicznych - uważa przedstawicielka Schattdecor.

Na zmiany jakie mają nastąpić w kolorystycznej aranżacji wnętrz zwracała uwagę Izabela Żak, doradca architektów w firmie Flügger.

- Będzie królował kolor szary, ale cieplejszy szary. Będą to kolory bardziej nasycone, w tym na terakocie – uważa Żak. - Rewolucją będzie też kolor zielony, choć nie koniecznie ten, który Pantone ogłosił kolorem roku. Chcemy być coraz bliżej natury, między innymi dlatego że szkło wkradło się do naszych domów, czyniąc je bardziej otwartymi na przestrzeń wokół – dodaje.

Małgorzata Smuś z Ceramiki Paradyż sceptycznie odniosła się do prognoz, że zieleń np. na płytkach może się sprawdzić. - Ciepłe drewniane kolory i szarości w segmencie płytek będą wciąż najbardziej żywe – uważa Smuś. - Zieleń do wnętrz przenieść się może raczej jako dodatek, fototapeta czy elementy naturalne, ale nie duże powierzchnie czy okładziny – mówi.

Z kolei Ofka Piechniczek z firmy Śląskie Kamienice zwraca uwagę, że wiele zależy od kontekstu. 
- Naszym obszarem działania są kamienice, a to miejsca gdzie ceni się tradycyjne rozwiązania. Sama w nowoczesnych wnętrzach nie dostrzegam przytulności, a to jest element niezwykle istotny w przestrzeni domu.

Źródło: www.propertydesign.pl

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!