REKLAMA

81.WAW.PL wśród laureatów World Architecture Award

Źródło: 81.WAW.PL | 31 paź 2014 12:32 0

Pracownia 81.WAW.PL z Warszawy jako jedyne studio z Polski została wyróżniona  w prestiżowym zestawieniu kolejnej edycji World Architecture Award – 20+10+X World Architecture Community Awards. Poprzez głosowanie członków honorowych projekt domu jednorodzinnego Korona autorstwa architektów 81.WAW.PL znalazł się w grupie 20 zwycięskich projektów z całego świata.

20+10+X World Architecture Community Awards to nagrody przyznawane przez osoby związane ze środowiskiem architektonicznym: architektów, uznanych krytyków architektury, pracowników akademickich i teoretyków, redaktorów czasopism architektonicznych oraz ekspertów z różnych instytucji zainteresowanych zagadnieniami architektonicznymi.

W tym roku konkurs odbył się już po raz 16. - jego celem jest propagowanie mniej rozpoznawalnych, a godnych uwagi i interesujących, przykładów architektury z całego świata. W tym roku jury złożone z Honorowych Członków World Architecture Community, wśród których są między innymi tak znani architekci jak Arata Isozaki, Massimiliano Fuksas, Mario Botta, wybrało 20 realizacji i projektów architektonicznych, z których tylko jedna pochodziła z Polski, co jest dodatkowym wyróżnieniem dla Anny Paszkowskiej-Grudziąż oraz Rafała Grudziąża z 81.WAW.PL

W każdym z cykli spośród zgłoszonych prac nagradzanych jest 20 projektów wybranych przez członków honorowych, 10 projektów wskazanych przez wszystkich zarejestrowanych użytkowników.

Zwycięska "korona"

Architekturę bryły zwycięskiego domu – korona zdeterminowało górzyste otoczenie, które stało się dla projektantów ideą wyjściową. Architekci postanowili wkomponować dom w krajobraz, ale nie poprzez dynamiczną formę bryły całego obiektu, ale poprzez niekonwencjonalne podejście do dachu. Efekt dynamizmu udało się uzyskać właśnie dzięki cięciom wykonanym w powierzchni dachu.

W architekturze elewacji zewnętrznej od strony północnej (czyli podjazdu) nie ma żadnego okna. Takie rozwiązanie zapobiega utracie energii. Bramę garażową z kolei skomponowano z elewacją poprzez pokrycie jej tym samym materiałem. Wejście do bryły domu znajduje się w trójkątnym wcięciu od strony wschodniej. Dzięki takiemu ulokowaniu głównego wejścia automatycznie z bryły domu wytworzyło się zadaszenie.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!