REKLAMA

Aktywność tematem przewodnim konferencji ASP

ps | 09 wrz 2015 15:24 0
Prelegenci debaty w ASP, Gianni Vattimo, Guy Julier, Maria Benktzon, Alison J. Clarke, Zoë Ryan. Fot. Materiały prasowe

Design wobec wyzwań współczesności – konferencja Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbędzie się w dniach 24-25 wrzesień 2015. Wśród prelegentów na konferencji pojawi się wielu wybitnych ekspertów.

W debacie wezmą udział m.in. profesor Maria Benktzon, współpracująca z firmą Ergonomidesign (obecnie Veryday), odznaczona nagrodą „Wzornictwo dla XXI wieku” imienia Ronalda Mace’a; Alison J. Clarke, wykładowczyni historii i teorii wzornictwa, dyrektor Fundacji imienia Victora Papanka przy Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu; Lars Dencik, profesor psychologii społecznej, zawodowo związany z duńskim Uniwersytetem Roskilde; Zoë Ryan, kuratorka i pisarka brytyjska, od 2012 roku na liście 50 najbardziej wpływowych osób przyszłości projektowania Fast Company Magazine; Gianni Vattimo, filozof, należący do czołówki europejskich myślicieli przełomu XX i XXI wieku czy Susan Yelavich, adiunkt, dyrektor programu studiów magisterskich (wzornictwo i projektowanie) na wydziale historii i teorii sztuki w Parsons The New School for Design. 

Wydarzenie odbędzie się w nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych, zaprojektowanym przez pracownię JEMS Architekci, przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39.

 • Wzornictwo powinno definiować 

  Organizatorzy konferencji
   
  Wraz z rozwojem cywilizacji stoimy wobec problemów, do rozwiązywania których nie przygotowała nas ani teoria, ani praktyka. Zanik wielkich narracji, kryzys wartości, wielokulturowość, przyspieszenie technologiczne czy przejście do ery informatycznej rodzą nowe sytuacje i problemy, na które nie wypracowaliśmy jeszcze rozwiązań. Coraz częściej stajemy się bezradni wobec problemów współczesnego świata.
   
  To właśnie aktywność w stopniu znacznie większym, niż dawniej, kształtuje naszą świadomość. Tradycyjne metody poznawania świata, oparte o bierne przyswajanie wiedzy zdobytej i przetworzonej przez innych, są coraz częściej uzupełniane przez aktywne i interaktywne formy poznania. Te nowe formy aktywności nakładają się lub przeplatają z tradycyjnymi. Powszechny jeszcze kilkadziesiąt lat temu względnie jednolity model życia, zastąpiony został przez mozaikę postaw, zachowań, sposobów działania czy realizacji celów. Wzornictwo powinno zatem na nowo zdefiniować narzędzia i metody oraz zadania, jakie przed nim stoją. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!