REKLAMA

Angel Wawel – architektoniczne wyzwanie z Krakowa

ps | 02 lut 2015 10:31 0

Ponad 15 000 m2 powierzchni, w których pomieści się 230 apartamentów, w tym najdroższy apartament w Polsce – to wszystko w niedalekiej odległości od dawnej siedziby polskich królów na Wawelu.

Zadanie to zostało zrealizowane przez architektów z paryskiej pracowni architektonicznej Gottesman–Szmelcman, którzy przy współpracy z polskimi architektami z krakowskiego ABP – Autorskiego Biura Projektowego stworzyli projekt kompleksu apartamentów Angel Wawel. Na podstawie wskazówek konserwatora zabytków budynek został zaprojektowany tak, aby współgrał zarówno z architekturą miasta oraz XVI-wieczną budowlą. W zabytkowej części kompleksu znajdować się będzie Royal Apartament, który ma szanse stać się najdroższym penthousem w naszym kraju osiągając wartość około 5 milionów euro.

Inwestor budynku, którym jest Angel Poland Group jest bardzo zadowolony z efektu jaki powstał w wyniku kooperacji polskich i francuskich architektów. 

 • Wyjątkowy charakter miejsca

  Sebastian Bieńkowski, Project Manager, Technical Director z Angel Poland Group
   
  Chcieliśmy zachować wyjątkowość i charakter tego miejsca, przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i licznych udogodnień dla przyszłych mieszkańców i wykorzystaniu niezwykłej lokalizacji – w sąsiedztwie Wawelu. Do dawnej siedziby sióstr Koletek został dobudowany pięciopiętrowy budynek, mieszczący 230 apartamentów, natomiast w byłej kaplicy powstał 700-metrowy penthouse. Prace nad inwestycją przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem dyrektywnym. W połowie 2015 roku kompleks budynków Angel Wawel zostanie oddany do użytkowania.

W skład inwestycji wchodzi odnowiony zespół budynków klasztornych, ufundowany w XVI wieku siostrom Koletkom. W 1882 roku dobudowano segment Towarzystwa Dobroczynności, w którym mieści się m.in. narożna kaplica, której ściany i kopułę w okresie międzywojennym pokryto polichromiami Jana Bukowskiego.

 • Z technicznej strony

  Inżynier Czesław Hodurek, prezes Pracowni Inżynierskiej, która stworzyła projekt konstrukcyjny kompleksu
   
  Główną zaletą zastosowania łączników termoizolacyjnych w balkonach jest najbardziej skuteczne eliminowanie mostków cieplnych, dodatkową, równie istotną zaletą jest ładny wygląd balkonów bez konieczności pogrubiania oraz ich bezusterkowość. Łączniki eliminują potrzebę powierzchniowego obustronnego izolowania płyty balkonowej, co wpływa pozytywnie na estetykę balkonów. Dodatkową zaletą jest możliwość wykonania pięknych prefabrykatów balkonowych np. z białego betonu architektonicznego.

Mimo że bryła budynku ma nawiązywać do klasycznej architektury, rozwiązania konstrukcyjne, które zostały wykorzystane do budowy kompleksu należą do jednych z najnowocześniejszych na rynku. Balkony wykonywane tradycyjnie są powierzchniowo izolowane od góry i od dołu. Takie rozwiązanie nie jest energooszczędne, powoduje wysokie koszty wykonania oraz znaczne nakłady czasu i pracy, a także konieczność stosowania rygorów technologicznych. Natomiast połączenie płyty balkonowej za pomocą Schöck Isokorb® pozwala na eliminację mostków cieplnych i jednoczesne skrócenie czasu budowy. Dlatego też, w nowej części budynku architekci postanowili zastosować łączniki termoizolacyjne, dzięki czemu estetyka balkonów czy loggii nie straci na jakości. 

 • Serce Krakowa

  Nazwa obiektu: Angel Wawel
  Lokalizacja: Kraków
  Inwestor: Angel Poland Group
  Projekt: Paryska pracownia architektoniczna Gottesman–Szmelcman i krakowska pracownia architektoniczna ABP – Autorskiego Biura Projektowego
  Powierzchnia: 15 000 m²
  Realizacja projektu: połowa 2015 r.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!