REKLAMA

Architekci przeciw bakteriom – nowa technologia na rynku

ps | 05 marz 2015 12:19 0
Powłokę Alasept zaprojektowano z myślą o miejscach, gdzie styczność z drobnoustrojami powinna być ograniczona do minimum. Fot. Häfele

Jakie nowe wyzwanie stoi przed architektami? Zdaniem badaczy aż 70% zakażeń wywołują bakterie przenoszone na dłoniach. Projektanci budynków publicznych muszą więc korzystać z nowoczesnych metod ochrony przed mikrobami.

Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia są jednoznaczne. To dłonie są głównym siedliskiem groźnych bakterii, które odpowiadają za 70% zakażeń układu pokarmowego. Temat ochrony przed drobnoustrojami w sferze publicznej, powraca co jakiś czas. Zwykle dotyczy obiektów, jak szkoły i przedszkola, ale czy tylko one wymagają większej dbałości o higienę?

Hotele, pensjonaty, gabinety medyczne, galerie handlowe, kina i restauracje to miejsca, gdzie ochrona przed bakteriami powinna być jednym z priorytetów. To nie tylko kwestia zawodowej rzetelności i odpowiedzialności, ale też budowania określonego wizerunku przez właścicieli obiektów użyteczności publicznej czy ochrony zdrowia – mówi Rafał Osiński, ekspert ds. okuć budowlanych w firmie Häfele.

Według mikrobiologów drobnoustroje najbardziej upodobały sobie klamki drzwi wewnętrznych. W przypadku drzwi wejściowych szkodzi im wpływ środowiska. Jak w takim razie ograniczyć rozwijanie się bakterii w pomieszczeniach? Okazuje się, że to zadanie dla architektów i projektantów, którzy mogą dysponować najnowocześniejszymi rozwiązaniami z segmentu okuć budowlanych.

Można z nimi walczyć

Mowa o klamkach antybakteryjnych ze specjalną, antyseptyczną powłoką na bazie miedzi. Powłokę Alasept zaprojektowano z myślą o miejscach, gdzie styczność z drobnoustrojami powinna być ograniczona do minimum. Sekretem jej skuteczności jest fakt, że zapobiega przyleganiu bakterii oraz ich namnażaniu. – dodaje Rafał Osiński.

Według niezależnego instytutu badawczego Hohenstein Laboratories, Alasept wykazuje zdolność do likwidacji bakterii, zbliżoną do tej, którą oferują płyny do dezynfekcji. Podstawowe testy wykazały też jej efektywność w zwalczaniu wirusów. To obecnie jedyna tego typu technologia na rynku – w przeciwieństwie do powłok zapobiegających przyleganiu, posiada właściwości odkażające. Dlatego jej właściwości są wykorzystywane również w przypadku wysokojakościowych implantów medycznych.

Technologia zaprojektowana przez specjalistów firmy Häfele, może być stosowana nie tylko w przypadku klamek drzwiowych, ale również klamek okiennych czy uchwytów meblowych. Pokryte nią akcesoria mogą też znaleźć zastosowanie w gabinetach dentystycznych, salonach medycyny estetycznej, domach opieki oraz wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zakażenia drobnoustrojami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, architekci mogą lepiej zadbać o higienę projektowanych obiektów, a ich właściciele wykorzystać fakt stosowania takich rozwiązań, jako kolejny atut marketingowy. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!