REKLAMA

Architektura coraz bardziej popularna wśród młodzieży

ps | 01 wrz 2015 08:36 0

Jak zachęcić młodzież gimnazjalną oraz ponadgimnazjalną do architektury? Takie zadanie spełnia ogólnopolski program edukacyjny „Kształtowanie przestrzeni”, który organizuje Izba Architektów RP. Inicjatywa zyskuje ostatnio coraz większą popularność.

Celem programu jest kształcenie młodzieży z zakresu architektury i urbanistyki. Realizowany jest nie tylko w Polsce, został przyjęty również przez ministerstwo edukacji w Irlandii. Program zawiera zestaw gotowych scenariuszy przygotowanych dla nauczycieli. Szkoły, uczestniczące w projekcie, nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. Wydarzenie jest coraz bardziej popularne wśród młodzieży. W roku szkolnym 2014/2015 do konkursu, organizowanego w ramach drugiej edycji programu edukacyjnego, zgłosiło się 35 zespołów ze szkół z całej Polski. Spośród nich jury wybrało pięciu finalistów.

Zajęcia w ramach programu „Kształtowanie przestrzeni” może poprowadzić każdy nauczyciel. Program napisany jest bardzo przystępnie a dodatkowo Izba Architektów oferuje szkolenia oraz pomoc architektów w prowadzeniu i przygotowaniu lekcji – mówi dr arch. Andrzej Poniewierka, przewodniczący konkursowego jury.

Trzy bloki tematyczne

Zajęcia podzielone były na trzy bloki tematyczne: „Mój dom”, „Dzielnica, wieś, miasto, metropolia” i „Budowle na przestrzeni wieków”. Podręcznik dla nauczyciela zawiera opracowane scenariusze lekcji oraz arkusze informacyjne i arkusze pracy dla uczniów. Dodatkowo, w oparciu o „Opinię historyczno-urbanistyczną” prof. Kazimierza Kuśnierza, wytypowano 16 polskich miast (po jednym z każdego województwa) z tradycją historyczną i współczesnymi perspektywami rozwoju. Zostały one objęte programem: „Miasteczka polskie”. Wybrane miasta zaprezentowały swoją historię, która pozwoliła na prześledzenie procesu ich urbanizacji od najwcześniejszego osadnictwa do współczesności.

Czas konkursowych rozstrzygnięć

Do konkursu, który organizowany jest w ramach projektu edukacyjnego, zgłosiło się 35 szkół z całej Polski. Temat pracy konkursowej brzmiał: „Miejsce spotkań – dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku – razem i osobno”. Uczniowie mieli za zadanie przygotować krótką prezentację składającą się z 7 slajdów. Trzy miały obrazować koncepcję projektu, trzy kolejne dokumentować etapy pracy, natomiast ostatni – przedstawiać zespół projektowy. W porównaniu z zeszłym rokiem odnotowaliśmy wyższą frekwencję konkursową. Poza szkołami uczestniczącymi w poprzedniej edycji konkursu, zgłosiły się do niego zespoły z nowych placówek oświatowych z różnych części kraju. Młodzież chce się uczyć architektury oraz sprawdzać stopień przyswojonej wiedzy poprzez wykonanie pracy konkursowej. Jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach jeszcze zwiększymy zasięg naszego projektu – opowiada Andrzej Poniewierka.

W jury konkursu obok członków Izby Architektów RP znaleźli się przedstawiciele Patronów Honorowych – Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przedstawiciel fundatora nagród w konkursie – polskiej firmy FAKRO z Nowego Sącza. Zwieńczeniem konkursu była uroczysta gala wręczenia nagród, która odbyła się w Sali im. Rudniewa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nagrodę główną wśród szkół gimnazjalnych zdobyło Publiczne Gimnazjum nr 1 w Siedlcach. Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjni było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie. Wyróżnienie otrzymały: Gimnazjum nr 55 im. Jana Bytnara „Rudego” oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie ze Szczecina. Specjalne wyróżnienie od Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP otrzymał Zespół Szkół nr 53 im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie.

Plany na przyszłość

Izba Architektów RP planuje już kolejną edycję programu edukacyjnego „Kształtowanie przestrzeni”. Program od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W ramach pilotażu wzięło w nim ponad 400 uczniów z 13 szkół. Kolejne edycje zyskiwały na popularności, czego dowodem jest rosnąca liczba uczestników naszego konkursu – mówi Urszula Szabłowska, koordynator programu w województwie mazowieckim.

Izba Architektów RP w przyszłości chciałaby również skierować swoją ofertę edukacyjną do uczniów szkół podstawowych. Trwają prace nad przygotowaniem podręcznika dostosowanego do tych celów. Izba Architektów planuje także edukację architektoniczną dorosłych.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!