Celem programu jest kształcenie młodzieży z zakresu architektury i urbanistyki. Realizowany jest nie tylko w Polsce, został przyjęty również przez ministerstwo edukacji w Irlandii. Program zawiera zestaw gotowych scenariuszy przygotowanych dla nauczycieli. Szkoły, uczestniczące w projekcie, nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. Wydarzenie jest coraz bardziej popularne wśród młodzieży. W roku szkolnym 2014/2015 do konkursu, organizowanego w ramach drugiej edycji programu edukacyjnego, zgłosiło się 35 zespołów ze szkół z całej Polski. Spośród nich jury wybrało pięciu finalistów.
Zajęcia w ramach programu „Kształtowanie przestrzeni” może poprowadzić każdy nauczyciel. Program napisany jest bardzo przystępnie a dodatkowo Izba Architektów oferuje szkolenia oraz pomoc architektów w prowadzeniu i przygotowaniu lekcji – mówi dr arch. Andrzej Poniewierka, przewodniczący konkursowego jury.
Trzy bloki tematyczne
Zajęcia podzielone były na trzy bloki tematyczne: „Mój dom”, „Dzielnica, wieś, miasto, metropolia” i „Budowle na przestrzeni wieków”. Podręcznik dla nauczyciela zawiera opracowane scenariusze lekcji oraz arkusze informacyjne i arkusze pracy dla uczniów. Dodatkowo, w oparciu o „Opinię historyczno-urbanistyczną” prof. Kazimierza Kuśnierza, wytypowano 16 polskich miast (po jednym z każdego województwa) z tradycją historyczną i współczesnymi perspektywami rozwoju. Zostały one objęte programem: „Miasteczka polskie”. Wybrane miasta zaprezentowały swoją historię, która pozwoliła na prześledzenie procesu ich urbanizacji od najwcześniejszego osadnictwa do współczesności.
Czas konkursowych rozstrzygnięć
Do konkursu, który organizowany jest w ramach projektu edukacyjnego, zgłosiło się 35 szkół z całej Polski. Temat pracy konkursowej brzmiał: „Miejsce spotkań – dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku – razem i osobno”. Uczniowie mieli za zadanie przygotować krótką prezentację składającą się z 7 slajdów. Trzy miały obrazować koncepcję projektu, trzy kolejne dokumentować etapy pracy, natomiast ostatni – przedstawiać zespół projektowy. W porównaniu z zeszłym rokiem odnotowaliśmy wyższą frekwencję konkursową. Poza szkołami uczestniczącymi w poprzedniej edycji konkursu, zgłosiły się do niego zespoły z nowych placówek oświatowych z różnych części kraju. Młodzież chce się uczyć architektury oraz sprawdzać stopień przyswojonej wiedzy poprzez wykonanie pracy konkursowej. Jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach jeszcze zwiększymy zasięg naszego projektu – opowiada Andrzej Poniewierka.
W jury konkursu obok członków Izby Architektów RP znaleźli się przedstawiciele Patronów Honorowych – Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przedstawiciel fundatora nagród w konkursie – polskiej firmy FAKRO z Nowego Sącza. Zwieńczeniem konkursu była uroczysta gala wręczenia nagród, która odbyła się w Sali im. Rudniewa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nagrodę główną wśród szkół gimnazjalnych zdobyło Publiczne Gimnazjum nr 1 w Siedlcach. Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjni było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie. Wyróżnienie otrzymały: Gimnazjum nr 55 im. Jana Bytnara „Rudego” oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie ze Szczecina. Specjalne wyróżnienie od Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP otrzymał Zespół Szkół nr 53 im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie.
Plany na przyszłość
Izba Architektów RP planuje już kolejną edycję programu edukacyjnego „Kształtowanie przestrzeni”. Program od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W ramach pilotażu wzięło w nim ponad 400 uczniów z 13 szkół. Kolejne edycje zyskiwały na popularności, czego dowodem jest rosnąca liczba uczestników naszego konkursu – mówi Urszula Szabłowska, koordynator programu w województwie mazowieckim.
Izba Architektów RP w przyszłości chciałaby również skierować swoją ofertę edukacyjną do uczniów szkół podstawowych. Trwają prace nad przygotowaniem podręcznika dostosowanego do tych celów. Izba Architektów planuje także edukację architektoniczną dorosłych.
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!