REKLAMA

Bogusław Hajda: Co decyduje o atrakcyjności miast?

Propertydesign.pl | 18 maj 2016 08:48 0
Bogusław Hajda, architekt, urbanista, członek Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji. Fot. PTWP

Piękne budynki to nie wszystko. Jakość przestrzeni publicznych jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o wyborze miejsca do życia – uważa Bogusław Hajda, architekt, urbanista, członek Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji.

Nawiązując do tytułu książki Jana Gehla można powiedzieć, że życie miast toczy się między budynkami. Choć większość z nas sądzi, że jest inaczej…

Piękno historyczne i współczesnej  architektury podziwiamy stojąc, spacerując  lub siedząc  pomiędzy budynkami, w przestrzeniach  publicznych. Umożliwiają one interakcję i budowanie relacji pomiędzy nami. A jakość tych interakcji i relacji jest zależna od jakości przestrzeni, w której się nawiązują. Obraz miasta w równej mierze kształtuje to, co zabudowane, jak i to, co wolne od zabudowy. Ulice, place, parki decydują o tym, jak czujemy się w mieście. Przyjazne przestrzenie publiczne to przyjazne miasto. Są one sceną dla ulicznych spektakli, koncertów, świątecznych jarmarków,  sportów miejskich. Są sceną naszych miejskich aktywności – zauważa Bogusław Hajda, jeden z prelegentów sesji"Zarządzanie przestrzenią miejską”, która odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Więcej przeczytasz TUTAJ

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!