REKLAMA

Brick Award – konkurs dla architektów

kjb | 16 lut 2015 10:48 0

Wienerberger, producent cegieł ceramicznych, po raz kolejny przyjmuje zgłoszenia do polskiej edycji konkursu Brick Award. Tradycyjnie już nagroda zostanie przyznana najlepszym obiektom, przy budowie których zastosowano cegły ceramiczne, dachówki lub klinkier.

Zgłoszenia do tego prestiżowego konkursu, który ma również swą międzynarodową edycję, przyjmowane są do 16 lutego 2015 roku. Architekci do przedsięwzięcia mogą zgłaszać realizacje powstałe po 21 stycznia 2013 roku (regulamin dostępny jest na brickaward.pl). Warunkiem przystąpienia do konkursu jest nie tylko terminowe przesłanie zgłoszenia, ale także to, by w zgłaszanych do konkursu obiektach zastosowane zostały ceramiczne materiały.

Konkurs wyróżnia prace tych architektów, którzy udowadniają, że ceramika idealnie wkomponowuje się nie tylko w tradycyjną, zabytkową architekturę, ale również w tę innowacyjną i nowoczesną. Zwycięzców konkursu architektonicznego Brick Award poznamy już 10 marca, podczas gali rozdania nagród w Warszawie.

Polskie obiekty w międzynarodowej edycji

Nagroda Brick Award (edycja międzynarodowa) przyznawana jest od 10 lat, w cyklu 2-letnim, PO raz pierwszy polska edycja tego przedsięwzięcia została zorganizowana w 2013 roku. Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest firma Wienerberger.

W międzynarodowej edycji konkursu, która odbyła się w ubiegłym roku wśród 50 obiektów nominowanych do nagrody znalazły się dwie realizacje z Polski: Budynek mieszkalny we Wrocławiu oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Pierwszy z nich, zaprojektowany przez Biuro Projektów Lewicki Łatak, zwrócił uwagę organizatorów przede wszystkim ze względu na elewację wykonaną niemal wyłącznie z cegieł klinkierowych. Cegły o dwóch grubościach i kolorach, ułożone zostały na przemian wokół efektownych drewnianych okien i szklanych tarasów.

Natomiast Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, którego rewitalizację przeprowadziło biuro AiR Jurkowscy – Architekci to przykład znakomitego wydobycia dawnych walorów budynku z jednoczesnym zbudowaniem atmosfery, idealnie pasującej do problematyki prezentowanej w muzeum. Ze ścian precyzyjnie usunięto stary tynk, odsłaniając solidne, ceramiczne mury. Uzupełniono je efektownym szklanym pokryciem dziedzińca, a część wystawową urządzono w
klimatycznych podziemiach budynku.

Kategorie konkursoweZgłoszone do konkursu budynki, zasługujące na uwagę ze względu na wyjątkową, nieszablonową architekturę, zostaną nagrodzone w pięciu kategoriach głównych: 

  • dom jednorodzinny,
  • budynek użyteczności publicznej,
  • dom wielorodzinny (budownictwo wielomieszkaniowe),
  • renowacja/adaptacja/przebudowa/rekonstrukcja,
  • specjalne/niestandardowe zastosowanie.

    Dodatkowo, z myślą o ciekawych obiektach, które na razie pozostają tylko w formie projektu została stworzona szósta kategoria – Projekt bez realizacji, w której po raz pierwszy będą przyznane dwie nagrody. Pierwsza z nich powędruje do architekta, który zgłosi projekt z wykorzystaniem ceramicznych rozwiązań, a druga do studentki lub studenta, którzy mogą zgłaszać również projekty przygotowywane w ramach studiów. Dla adeptów architektury poza statuetką Brick Award do wygrania jest także 2-miesięczny, płatny staż w pracowni ARE stiasny/wacławek.  

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!