REKLAMA

Budma – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury w obiektywie

ps | 17 marz 2015 12:34 0

Od 10 do 13 marca Międzynarodowe Targi Poznańskie wraz z Izbą Architektów RP, podczas tegorocznej edycji Targów Budma, zapewniły atrakcje kierowane także do grona architektów, zarówno tych, którzy praktykują już od wielu lat, jak i młodych adeptów sztuki architektonicznej.

Nowym punktem programu targów BUDMA był konkurs Szkice Architektoniczne, którego celem było pokazanie umiejętności warsztatowych studentów architektury. Jury konkursowe, pod przewodnictwem prof. dr hab. arch. Mariana Fikusa, wyróżniło 10 prac, a trzy najlepsze zostały uhonorowane nagrodami finansowymi w kwotach: 6, 4 i 2 tysiące złotych brutto.

  • 1 miejsce – Kinga Oklińska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Uzasadnienie: Interesujący obraz przestrzeni, nawiązujący do struktur naturalnych – bionicznych.
  • 2 miejsce – Artur Stępniak, Politechnika Warszawska. Uzasadnienie: Stworzenie magicznej przestrzeni kompozycją prostych, kubistycznych form, płynnie falujących w intrygującym świetle.
  • 3 miejsce – Sonia Dubois, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Uzasadnienie: Wizja wieloaspektowej struktury przestrzennej, nawiązującej do współczesnych tendencji w projektowaniu architektonicznym.

Dla młodych

Gratką dla studentów architektury była możliwość dyskusji z przedstawicielem „młodej generacji” architektów, Przemysławem Łukasikiem, słynącym z niestandardowych rozwiązań i bezpretensjonalnego podejścia, pozostającego w awangardzie współczesnej architektury.

Podczas Targów Budma, CBS, Glass oraz WinDoor-tech, swoje nowości i szeroką ofertę zaprezentowało 1.000 firm z 33 krajów świata, w tym wiele rynkowych premier, innowacyjny park maszynowy produkujący okna w czasie rzeczywistym, najnowsze trendy, przestrzenie specjalne, a do tego cztery dni pokazów, wykładów i prezentacji.

Dla profesjonalistów

Dla architektów i projektantów przygotowano szereg dedykowanych wydarzeń. Przy ścisłej współpracy z Izbą Architektów RP kontynuowany był projekt Forum Architektury, podczas którego odbyła się m.in. debata architektoniczna z udziałem zagranicznych gości – na temat „Wzajemne Inspiracje. Czym inspirują się architekci i gdzie leży różnica między inspiracją, a kopiowaniem?” Była to okazja wysłuchać bardzo pouczającej dyskusji min. z Alberto Veiga, Dmitrijem Antonyukiem, a także polskim architektem, Piotrem Szaroszykiem. „Jest skończona ilość form, które można wymyślić. Z własnej woli, albo mimo woli coś się zawsze powtarza. Szczytowa i całkowita oryginalność jest po tylu latach historii, w zasadzie całkowicie niemożliwa. Mniej lub bardziej jawna inspiracja będzie czytelna. Inspiracja czy kopiowanie, jest to wszystko jedno, ponieważ stosowane są różne gry estetyczne gdzie na przykład Kościół św. Magdaleny w Paryżu jest po prostu kopią Panteonu. Podobnie jest z ikonami współczesnymi. Myślę, że kwestia inspiracji, czy wprost kopiowania cudzych dzieł jest oczywistą techniką, praktyką, a nawet koniecznością w twórczości. Dzisiaj zanika pojęcie dobrego gustu, a pojawia się skuteczne, komercyjne, rynkowe pojęcie zgodności z trendem.” - podkreślił Piotr Szaroszyk. Moderatorem debaty był Błażej Prośniewski z Polskiego Radia, zajmujący się na co dzień tematyką szeroko pojętej architektury.

Strada di Architettura

Ścieżka odsłoniła najciekawsze propozycje produktowe, wyróżniające się szczególnym designem, a jednocześnie zachowujące najwyższą jakość wykonania. Swoje produkty zaprezentowały takie firmy jak Fakro, Drutex, Porta Drzwi, Galeco. Arcelor Mittal, Hauraton oraz Akademia Architekta.

Dla inżynierów

W ramach Dni Inżyniera Budownictwa (10-11 marca) pierwszego dnia poruszone zostały takie tematy, jak m.in.: nowelizacja ustawy Prawo Budowlane, nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych, ustawa o zamówieniach publicznych czy też pozacenowe kryteria oceny ofert w zamówieniach publicznych.

W programie wydarzeń znalazły się również spotkania z urzędnikami, projektantami i architektami miejskimi, a także inwestorami, podczas których dowiedzieliśmy się o m.in. o planach i funkcjonalnych projektach zagospodarowania przestrzennego polskich miast w kontraście do możliwości wykonawczych inwestorów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!