REKLAMA

Bydgoska Biedronka zwyciężyła w konkursie "Architektura z Energią 2014"

uk | 30 cze 2015 09:05 0
Sieć Biedronka konsekwentnie wprowadza nowe proekologiczne rozwiązania,  a od 2008 roku rozwija projekt sklepów ekologicznych. Testowane w nich elementy wyposażenia wprowadzone są do standardu wyposażenia tradycyjnych sklepów. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie zużycia energii, wody i produkcji odpadów w całej sieci.  Fot. Jeronimo Martins

Sklep Biedronka mieszczący się w Bydgoszczy przy ul. Żwirki i Wigury zwyciężył w konkursie architektonicznym "Architektura z Energią 2014" na najlepszy obiekt energooszczędny. Placówka wygrała w kategorii budynek użyteczności publicznej. Jury doceniło jej ciekawy wygląd oraz wykorzystanie wielu rozwiązań ekologicznych.

Konkurs został zorganizowany przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Stowarzyszenie Architektów Polskich (oddziały w Bydgoszczy i w Toruniu). Jego celem było wyłonienie obiektów architektonicznych, oddanych do użytku w 2014 roku w województwie kujawsko-pomorskim, charakteryzujących się wysokimi walorami estetycznymi oraz dbałością o środowisko naturalne poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii oraz materiałów i rozwiązań mających wpływ na energooszczędność obiektu.

Nagrodzony sklep Biedronka został otwarty w listopadzie 2014 roku. Obiekt, o powierzchni sprzedaży 750 mkw., ma nowoczesną bryłę, w którą wpisano m.in. miejsce na wózki sklepowe i rowery. Budynek, poza nowoczesnym wyglądem, jest też przyjazny dla środowiska naturalnego. Zastosowano w nim unikalną metodę odzyskiwania ciepła z systemów chłodniczych, a także wentylacji. Ponadto sklep wyposażono w pompy ciepła, które wykorzystywane są na potrzeby ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Zapewniają one kilkukrotnie mniejsze zużycie energii niż tradycyjne źródła ciepła. Podobny efekt przynosi też zastosowanie regałów chłodniczych zamykanych samoczynnie oraz układu wentylacji sterowanego m.in. czujnikami dwutlenku węgla oraz zamontowanie oświetlenia sklepu i jego otoczenia w oparciu o technologię LED.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!