REKLAMA

"Collective 2 Design Fair". Targi designu w Nowym Jorku!

Mariusz Golak | 07 maj 2014 12:23 0
Clipboard01.jpg

8 maja br. w Nowym Jorku zainaugurowana zostanie druga edycja targów designu "Collective 2 Design Fair". Podczas nich 37 galerii zaprezentuje dzieła zarówno znanych projektantów, jak i twórców, którzy dopiero chcą przedstawić się międzynarodowej publiczności. Impreza potrwa do 11 maja br.

Naczelną ideą targów "Collective 2 Design Fair" jest prezentacja dokonań współczesnego designu z perspektywy prac zarówno uznanych gwiazd o międzynarodowym statusie, jak i młodych, jeszcze bliżej nieznanych projektantów, których dzieła póki co zwracają uwagę zaledwie wąskiego grona krytyków, a teraz mają szansę zachwycić szerszą publiczność. W ubiegłorocznej, debiutanckiej edycji wzięły udział 23 galerie. Teraz publiczność będzie mogła przyjrzeć się ofercie prezentowanej przez 37 galerii specjalizujących się w nowoczesnym designie. Wszystkie ekspozycje można obejrzeć w nowojorskim Skylight w Moynihan Station. To niezwykle klimatyczne miejsce - obiekt wybudowany na początku XX wieku niegdyś zajmował urząd pocztowy, a sławę przyniósł mu klasyczny film "Cud na 34 ulicy" z 1947 roku, w którym "grał" jedną z ważnych ról.

Ogromny sukces inauguracyjnej edycji, ponad 5500 zwiedzających i wsparcie środowisk projektowych i artystycznych w mieście, potwierdziły zapotrzebowanie na tego typu zbiorcze wystawy w Nowym Jorku - ocenił Steven Learner, założyciel i dyrektor kreatywny "Collective 2 Design Fair". 

Oprócz oferty prezentowanej przez 37 galerii z całego świata, w programie "Collective 2 Design Fair" znalazło się wiele pokazów, wystaw towarzyszących i konferencji.

Po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych swoje dokonania pokażą uczniowie Akademii Designu z Eidhoven. W 2013 roku zaprezentowali się oni podczas "Loft Creative Festival" w chińskim Shenzhen, zaś w tym roku na mediolańskim Salone del Mobile. Na wystawie znajdą się prace uczniów, którzy ukończyli szkołę w 2013 roku. Przyglądając się uczniom kończącym szkołę i ich projektom, przychodzą mi na myśl dwa słowa - osobowość i jej brak. Nasi studenci przygotowali swoje projekty z nieegoistycznych pobudek. Ich projekty poruszają kwestie społeczne i są ukierunkowane na dobro ludzi - stwierdził Thomas Widdershoven, dyrektor kreatywny Akademii Designu w Eidhoven. Oprócz zaprojektowanych przedmiotów, uczniowie z Eidhoven pokażą filmy, zorganizują warsztaty i poprowadzą liczne dyskusje.

Ubiegłoroczny sukces dyskusji poświęconych współczesnemu designowi, w których mogli wziąć udział na równych prawach uznani projektanci i goście targów, sprawił, że formuła ta została powtórzona również w tegorocznej edycji "Collective 2 Design Fair". W tym roku wezmą w nich udział: Indie Mahdavi, Michele Oka Doner, Jennifer Trask i bracia Haas, a także Julia Kaganskiy, Murray Moss, Franklin Getchell, Jane Adlin oraz Henry Urbach. Rozmowy toczyć się będą w przestrzeni specjalnie zaprojektowanej na tę okazję przez nowojorskich artystów znanych jako BroLab.

Szczególnie warta polecenia podczas "Collective 2 Design Fair" jest wystawa prac holenderskiego projektanta, urodzonego w 1963 roku, Hella Jongeriusa. Organizatorom targów udało się zgromadzić niepowtarzalną kolekcje jego dzieł pochodzących głównie z prywatnych kolekcji. 

Ważne miejsce w programie "Collective 2 Design Fair" zajmuje także wystawa prac projektantów z Danii, Norwegii, Finlandii i Szwecji, przygotowana przez Glenna Adamsona, dyrektora nowojorskiego Muzeum Sztuki i Designu, która służy wskazaniu powiązań tematycznych, ale i różnic między odmiennymi tradycjami skandynawskiego designu.

Twórcami "Collective 2 Design Fair" są: Caroline Baumann, Lori Chemla, Kyle DeWoody, Brad Ford,
Alexander Gorlin, Cristina Grajales, Steven Learner, David Mann, Sarah Medford, Todd Merrill,
Zesty Meyers, Nessia Pope, Beth Rudin DeWoody i Evan Snyderman. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.collectivedesignfair.com.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!