REKLAMA

Copperwood House - unikalny projekt ze Stanów Zjednoczonych

Redakcja Archiconnect.pl | 26 kwi 2018 11:43 0

Czteroosobowa rodzina ze stanu Indiana w Stanach Zjednoczonych chciała zamieszkać w energooszczędnym, skromnym i nowoczesnym domu. Tak zrodziła się koncepcja Copperwood House (z ang. miedziane drewno). Jego nazwa wymyślona przez syna właścicieli, nawiązuje do kolorystyki krajobrazu i otaczających działkę lasów.

Na okładzinę elewacji budynku architekci pracowni HAUS Architects zdecydowali się wybrać modyfikowany termicznie jesion amerykański. Czynnikiem decydującym była barwa i wyrazisty rysunek słojów. Inwestor zdecydował, aby nie zabezpieczać modyfikowanego termicznie drewna olejem ani lakierem. Pod wpływem warunków atmosferycznych elewacja w sposób naturalny nabierze barwy ciemnoszarej patyny. Architekci z pracowni HAUS szacują, że w klimacie stanu Indiana (USA) użyty na zewnątrz niezabezpieczony materiał drewniany przetrwa około 25 lat.

Ten sam materiał został użyty we wnętrzach budynku – w skrzydle sypialnianym i na ścianach klatki schodowej. I chociaż drewno w pomieszczeniach zostało nieco rozjaśnione, zachowało naturalną paletę barw modyfikowanego termicznie jesionu.

„Wykorzystanie modyfikowanego termicznie amerykańskiego drewna liściastego w zastosowaniach zewnętrznych rośnie z roku na rok nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Projekt Copperwood House jest tego doskonałym przykładem. Proces modyfikacji termicznej (TMT) sprawia, że drewno liściaste o niskiej wytrzymałości, takie jak jesion czy tulipanowiec amerykański, staje się trwalsze, nie poddając się łatwo niszczącemu działaniu warunków atmosferycznych. Dzięki tej technologii architekci zyskali dostęp do odnawialnego surowca, który dobrze się starzeje nawet bez impregnacji i jest bardziej stabilny w użytkowaniu. Z kolei głęboki, ciemny odcień materiału drewna modyfikowanego termicznie sprawia, że może być ono wykorzystywane nie tylko na zewnątrz, ale i we wnętrzach” – mówi David Venables, dyrektor na Europę Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).

Dom "uszyty" na miarę - zobacz przykład z Polski

Zgodnie z pierwotnym zamiarem budynek miał być usytuowany na osi wschód – zachód, co stworzyłoby przestrzeń do pasywnego wykorzystania energii słonecznej. Realizację tego pomysłu udaremniło zakrzywienie znajdującego się na działce, od lat nieużywanego rurociągu, który ostatecznie stał się główną inspiracją koncepcji architektonicznej. Powstał w ten sposób ciąg przesuniętych względem siebie modułów, umiejscowionych prostopadle na planie litery Z. Każdy moduł został tak ustawiony aby, zachowując kąty proste, osiągnąć zarazem pożądaną orientację względem słońca. Taki układ gwarantuje piękne widoki i dostęp do działki.

Zapewnienie wystarczającej ilości naturalnego światła w części dziennej i w sypialniach nie stanowiło problemu. Istotne było również odpowiednie doświetlenie niższego poziomu, w tym częściowego podpiwniczenia wychodzącego na południe. To naprowadziło architektów na pomysł zaprojektowania skierowanego na północ ogrodu, który pełni rolę studni doświetlającej. Stąd też wzięła się inspiracja do stworzenia krytego mostu.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!