REKLAMA

Debiut polskiej projektantki w Mediolanie i USA

ps | 26 kwi 2016 16:00 0

W trakcie wiosennego sezonu targowego, polska projektantka Anna Bera po raz pierwszy zaprezentowała międzynarodowej publiczności swoją debiutancką serię wielofunkcyjnych mebli. Kolekcja Earth Stone Wood została pokazana w kwietniu podczas tygodnia designu w Mediolanie i będzie pokazana w maju w ramach platformy NYCxDESIGN, skupiającej liczne wydarzenia poświęcone projektowaniu, odbywające się w Nowym Jorku.

Anna Bera znalazła się wśród 32 finalistów programu Launch Pad, który jest jednym z głównych punktów festiwalu Wanted Design Manhattan. Kolekcja mebli modułowych Earth Stone Wood, stworzona przez studio Anny Bery, przenosi nas do kultowych kamiennych kręgów, które znajdujemy w jednych z najstarszych gór w Europie – w Górach Świętokrzyskich.

Projektantka sięga do energii skał kwarcytowych, odnosząc się do wierzeń i duchowości Słowian. W dawnej kulturze i obrzędach szuka ukrytego porządku, naturalnego stanu rzeczy. Propaguje ideę powrotu do naturalnych zasobów, z jednoczesnym naciskiem na nowoczesny design. W wyniku tej filozofii powstają unikatowe meble z litego drewna. Wszystkie wykonywane ręcznie. Anna Bera tworzy meble m.in. z drewna czereśni, czy z odzyskiwanego drewna jodłowego. Stosuje także technikę palenia shou sugi ban. Pojedynczy mebel spełnia jednocześnie funkcję stolika, siedziska i przestrzeni do przechowywania. Układ dwóch lub więcej modułów pozwala dodatkowo na skompletowanie komody. Zestaw elementów staje się meblem wielofunkcyjnym i modułowym, a ich dynamiczne relacje przestrzenne wprowadzają zmienność charakterystyczną dla naturalnego krajobrazu. Forma mebla Earth Stone Wood jest naturalistycznym studium konkretnego kamienia skały kwarcytowej.

Projektantka dąży do stworzenia funkcjonalnego obiektu, który jest przeniesieniem fragmentu krajobrazu do wnętrza, przy założeniu, że ten krajobraz, jak i całą przyrodę, cechuje współistnienie porządku i chaosu. Wierzy, że zadaniem współczesnych projektantów jest kreowanie przestrzeni, które odsyłają do środowiska naturalnego i jego atrybutów, takich jak tajemnica, ukryty porządek, zmienność, bogactwo sensualne, dynamiczne naturalne światło. Wystawy w Mediolanie i Nowym Jorku zostały zorganizowane w ramach programu promocji polskiego designu za granicą, Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Institute of Design Kielce Wzgórze Zamkowe, a także przy wsparciu Gminy Bieliny oraz Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Mediolanie pod patronatem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!