REKLAMA

Didier Fiuza Faustino na 4 Design Days: wszystko może być architekturą

Redakcja Propertydesign.pl | 16 lut 2017 17:01 0
Didier Fiuza Faustino

Każdy temat może być architekturą. Ważne jest to, by znaleźć odpowiednie pytania - mówi Didier Fiuza Faustino. Wykład wybitnego artysty zainaugurował tegoroczne 4 Design Days w Katowicach.

Wykład urodzonego we Francji portugalskiego artysty zainaugurował dwudniowy cykl wykładów, dyskusji i spotkań specjalistów od architektury i projektowania w Katowicach. Faustino, określany czasami mianem "enfant terrible" młodej architektury, w swoim wystąpieniu mówił o źródłach swojej twórczości, ale też wizjach tego, jak będzie wyglądać przyszłość projektowania.

"Wrażliwość" to istotny dla nas temat. To nie tylko coś, co wymaga chronienia, ale też w pewnym sensie stanowi narzędzie walki i sposób na zmienianie świata. Musimy zastanowić się nad tym, co buduje wartość ziemi, co buduje wartość przestrzeni w której żyjemy – podkreślał artysta. Jedną z kwestii, które musimy rozważyć to zagadnienie tego, jak budować, by zapewnić przetrwanie planety. Jak budować "wrażliwy" budynek. Jednym z naszych projektów była koncepcja budynku hotelu w Amazonii, który wtapia się w otoczenie i respektuje miejsce w którym powstał. Możliwość życia na tej planecie to dar, który należy uszanować.

Didier Fiuza Faustino to wybitny architekt i artysta, w którego projektach granice między techniką i sztuką sie zacierają. Krytyczny wobec stanu jaki reprezentuje współczesna architektura – sam stara się iść na przekór utartym drogom i schematom. W wielu swoich pracach zajmuje się zagadnieniem relacji między ciałem a przestrzenią – o czym świadczy jego bogate portfolio. Praktykę zaczął od razu po skończeniu studiów w École d’Architecture de Paris w 1995 r. Znany jest z takich realizacji jak: Body in transit, One square meter house, Stairway to heaven, (G)host in the (S)hell, czy Castello Branco. Tematyka ciała jest niezwykle istotna w jego pracy.

Architektura to budowanie schronienia dla ciała, dla człowieka. Jednym z ważnych dla nas tematów była kwestia projektów i architektury dla tych, którzy są trochę zapomniani przez świat, projektów które chronią życie migrantów – opowiadał Faustino.

Swoje dzieła pokazywał już w takich krajach jak Francja, Portugalia, Japonia czy USA. Teraz jego uwaga jest poświęcona m.in pracom nad projektami biblioteki i centrum kultury w stolicy Meksyku (o których mówił w trakcie wykładu), a także eksperymentalnego domu w Hiszpanii i winnicy w Portugalii. Od września 2015 roku jest redaktorem naczelnym francuskiego magazynu architektonicznego CREE.

Każdy temat może być dla mnie architekturą. Ważne jest to by znaleźć odpowiednie pytania, szukać odpowiedniego podejścia, sposobu na transformację tego, nad czym pracujemy – dodawał Faustino. Nie możemy być zombie dla tego świata. Musimy wziąć odpowiedzialność za nasze decyzje. Warto może wrócić do czasu, zwłaszcza w kontekście ostatnich zmian na świecie, gdy łamaliśmy bariery nas dzielące. Bariery między naukami, ludźmi, granice jakie nas dzielą – dodał na zakończenie.

Źródło: www.propertydesign.pl

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!