REKLAMA

Dom o formie żyletki! Zobacz jak wygląda projekt

uk | 09 kwi 2015 14:55 0

Dom - "żyletka" charakteryzuje się prostopadłościenną bryłą, niską, parterową zabudową, jak i drewnianymi elementami przypominającymi żyletki. W rzucie bryła budynku to prostokąt. Forma ta była podyktowana przez kształt działki oraz odległości od granic działek sąsiednich.

Dom żyletka składa się z 3 części – garażu z zapleczem technicznym, części dziennej oraz części prywatnej. Centralną strefą domu jest strefa dzienna – salon z otwartą kuchnią oraz jadalnia, które tworzą jedną przestrzeń. Od zewnątrz część ta została podkreślona dużymi przeszkleniami zarówno od północnej, jak i południowej strony. Dzięki temu salon otwiera się na zewnątrz tworząc spójną całość z przestronnym ogrodem.

Strefa prywatna, tj. nocna znajduje się po prawej stronie od części dziennej. Ulokowano tu dwa pokoje dziecięce, łazienkę główną oraz tę dla gości, sypialnię wraz z garderobą oraz pokój gościnny, pełniący również rolę gabinetu. Ciekawym rozwiązaniem jest duże przeszklenie w głównej sypialnie wychodzące na zachodnią część ogrodu.

  • "Żyletki" jako element rzeźbiarski domu

    Rafał Grudziąż 81.WAW.PL , współautor projektu

    Uwagę zwracają jednak przede wszystkim wspomniane żyletki umieszczone wzdłuż całej północnej oraz południowej elewacji. Za nimi ukryto okna do części nocnej. Dzięki temu od ulicy wertykalne elementy zapewniają więcej prywatności, gdyż do wnętrza można zajrzeć jedynie stając naprzeciwko okna. Od południa natomiast żyletki zapewniają zacienienie w sypialniach dziecięcych. Żyletki to w założeniu jedyny rzeźbiarski element bryły. Są to parametryczne, pionowe żaluzje z drewna charakteryzujące się różnym kształtem. Zmienne kształty mają swoje uzasadnienie – dzięki nim udało się uzyskać wrażenie elewacji, która faluje na wietrze. Ponadto, żyletki nadają bryle lekkiej, zwiewnej formy. Trwałość zdobień zapewni odporna na warunki atmosferyczne sklejka szkutnicza, z której będą wykonane. Reszta elewacji zostanie wykończona tynkiem o jasnoszarej barwie

 

 

.

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!