REKLAMA

Dom z płaskim dachem. Jak wpływa na projekt wnętrza

redakcja Archiconnect.pl | 09 maj 2017 10:49 0

Stropodachy do nowa moda w budownictwie, która zachwyca niebanalną estetyką. Dzięki płaskim dachom z oknami możemy we własnym domu wypoczywać jak pod gołym niebem.

Cały urok dachu płaskiego kryje się w jego możliwościach funkcjonalnych – decydując się na taką konstrukcję zyskujemy ciekawą przestrzeń użytkową, która odpowiednio zaaranżowana, zamieni się w ulubione miejsce spędzania wolnego czasu. Możliwości są niemal nieograniczone. Miłośnicy natury z powodzeniem zaaranżują tam wymarzony ogród – podniebna zieleń cieszyć będzie nie tylko oko, ale i portfel inwestora – takie rozwiązanie stanowi bowiem doskonałą powłokę izolacyjną i sprawi, że zimą ciepło nie będzie uciekało z ogrzanego domu, z kolei latem skutecznie ochroni wnętrza przed upałami. Dodatkowo, zieleń to doskonała bariera akustyczna szczególnie, gdy dom stoi w samym sercu miasta, poza tym oczyszcza powietrze i zwiększa odpływ wody deszczowej z dachu.

Dach płaski to również doskonałe miejsce spotkań w gronie najbliższych – z łatwością zmienimy go w jadalnię podczas niedzielnych obiadów, romantyczny taras, który wyczaruje niezwykłą atmosferę kolacji pod gwiazdami, domowe planetarium, kącik czytelniczy, a jeśli budżet i wyobraźnia są nieograniczone zaaranżujemy tam również domowy salon odnowy biologicznej z basenem i jacuzzi w roli głównej.

O aranżacji dachu płaskiego należy myśleć już na etapie projektu domu - takie rozwiązanie pozwoli nam również na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni i rozbudowanie domu w pionie np. gdy zamarzymy o sypialni tuż pod niebem.

Korzyści dla wnętrza

Stropodach, a właściwie stolarka okienna zamontowana na dachu płaskim ma również ogromny wpływ na projektowanie wnętrza. Dlaczego? Okna dostosowane do tego typu przestrzeni potrafią doskonale doświetlić znajdujące się tuż pod nimi pomieszczenia, stając się tym samym ważnym elementem aranżacyjnym. Jednak estetyka, jakkolwiek ważna, musi iść w parze z wysokimi wymaganiami technicznymi. Pamiętajmy, że okno musi sprostać zmiennym warunkom atmosferycznym, jakie stawia polski klimat, wymaganiom nowych warunków technicznych obowiązujących od stycznia tego roku oraz posiadać doskonałe parametry termoizolacyjne, wytrzymałościowe i akustyczne. – Z myślą o tych, którzy cenią sobie zarówno jakość, jak i estetykę , zaprojektowaliśmy PGX A1 – okna do dachów płaskich, które charakteryzują się nie tylko dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, spełniającymi docelowe warunki techniczne na rok 2021 (Uw = 1,1 W/m2K), ale też wysoką odpornością na wilgoć. Okna PGX A1 zostały skonstruowane tak, aby dostarczały optymalną ilość światła naturalnego o każdej porze dnia i roku - powłoka niskoemisyjna umożliwia uzyskanie wysokich zysków z promieniowania słonecznego przy jednoczesnym ograniczeniu strat cieplnych. Im większe przeszklenie, tym więcej światła – w myśl tej zasady okna PGX A1 dostępne są w szerokim zakresie rozmiarów – od kompaktowych wariantów kwadratowych, aż po opcje prostokątne, o długości ościeżnicy powyżej 2 metrów. – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL. Estetyczne wykończenie stolarki okiennej sprawia, że PGX A1 idealnie sprawdzi się w roli wykończenia stylowo zaaranżowanego wnętrza na poddaszu

Wybierając rozwiązania do dachu płaskiego nie ma miejsca na kompromisy – ani wizualne ani funkcjonalne. Decydując się na tak niebanalny projekt, spójrzmy na niego w sposób całościowy – a wymarzony ogród, taras czy strefa relaksu „między niebem a ziemią” będzie przez długi czas cieszyć oko domowników.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!