REKLAMA

FIL House - otwarty, ale zamknięty

Redakcja Archiconnect.pl | 20 kwi 2018 11:52 0

FIL House w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą projektowany był dwukrotnie. W pierwszej koncepcji dom był większy i posiadał piętro. Docelowo piętro zastąpiono trzema antresolami, ale zmieniony plan wciąż był spójny z cechami, na których zależało inwestorom. A zależało im na tym, aby ich dom był jednocześnie otwarty i zamknięty.

Otwarty, ale zamknięty

FIL House to przykład kreacji „uszytej na miarę” oczekiwań przyszłych mieszkańców. Projekt dowodzi też, że współpraca pomiędzy inwestorem a architektem może przynosić nadzwyczaj pozytywne rezultaty. Wymagania klienta nie muszą ograniczać wyobraźni projektanta, a wręcz przeciwnie – stwarzać pole do popisu. – Nas jako architektów niemiernie to ucieszyło, ponieważ stwierdzenia inwestora otwierające drogę do kompletnie nietypowych rozwiązań, zdarzają się wyjątkowo rzadko – opowiada arch. Maciej Beczak z pracowni Beczak/Beczak/Architekci.

Kształt bryły to przede wszystkim pochodna małej działki, o nietypowych proporcjach. Budynek rozszerza się ku zachodowi, w kierunku ogrodu dopełniającego najszerszą salonową strefę domu. Gabaryt i kompozycja domu wynika z różnic wysokości. Tarasy zewnętrzne, połączone bezprogowo z wnętrzem położone są zaledwie 20 cm ponad terenem. Tak niskie położenie domu stworzyło efekt przenikania się ogrodu z tarasami, a tarasów z wnętrzem. 

Mieszkanie w ramach - zobacz ciekawy projekt

Pozostałe elementy bryły budynku podyktowane zostały oczekiwaniami inwestora, któremu zależało m.in. na zachowaniu prywatności. Zapewnia ją wolna ściana w południowej części domu, bezpośrednio sąsiadująca z ulicą. Wysoka na 4,6 m ściana północna stanowi parawan od drugiej strony ogrodu, a jednocześnie podporę dla wysokiego zadaszenia.

Współczesność w najlepszym wydaniu

Elewacja FIL House to gra trzech aktorów: szkła, drewna i tynku strukturalnego. Ten ostatni w największym stopniu podkreśla charakter bryły. Jasna część elewacji jest jednolita, gładka, natomiast ciemniejszą – grafitową – podzielono deseniem wykorzystując boniowanie i odwzorowując w ten sposób układ kamiennych elementów.  – Projektując FIL House zdecydowaliśmy się na kompletny system ocieplenia wykończony Baumit SilikonTop. Tynki fasadowe tego producenta spełniają najwyższe oczekiwania jakościowe, wykazując przy tym najlepszą odporność na kurz i zanieczyszczenia. Ponadto, dostępne są w najszerszej palecie kolorów. Nierzadko zastępujemy droższe materiały elewacyjne typu kamień właśnie strukturą Baumit – nadmienia arch. Maciej Beczak.

FIL House walczy o nagrody

FIL House w Konstancinie Jeziornie w lutym br. wywalczył tytuł Fasada Roku 2017. Teraz reprezentuje polską myśl architektoniczną w międzynarodowej odsłonie zmagań – Baumit Life Challenge 2018. Stawką jest tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Minimalizm i geometryczne kształty na zewnątrz i wewnątrz domu

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!