REKLAMA

Forum Property 2015: poznaj biuro z przyszłością

RZ | 05 paź 2015 10:28 0

Podczas V edycji Property Forum 2015 odbyła się sesja tematyczna pt. . "Biura: X, Y, Z –biuro realne czy wirtualne? Wyzwania stojące przed biurem przyszłości". W trakcie jej trwania zaproszeni prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie jak będą wyglądały biura i biurowce za 10-15 lat oraz jak sprostać coraz większym wymaganiom jakie stawiają najemcy przestrzeniom biurowym.

Podczas panelu dyskusyjnego pt. "Biura: X, Y, Z – biuro realne czy wirtualne? Wyzwania stojące przed biurem przyszłości" zaproszeni prelegenci szeroko reprezentujący branże architektoniczną, jak i deweloperską starali się wspólnie ustalić jak będą wyglądały biura i biurowce za 10-15 lat. Ponadto prowadzona dyskusja dotyczyła wymagań, jakie stawiają najemcy przestrzeniom biurowym i które są dla nich najbardziej atrakcyjne.

Biura projektowane dla pracownika

Atrakcyjna powierzchnia biurowa to jeden sposób na pozyskiwanie młodych i utalentowanych pracowników. A co jest dla nich najważniejsze w miejscu prac? Okazuje się że granica między życiem prywatnym a zawodowym się zaciera. Młodzi ludzi coraz więcej swojego prywatnego czasu spędzają w pracy.

Kandydaci preferują budynki w centrach miast, z dostępem do transportu publicznego, potrzebują większej powierzchni do pracy kreatywnej, miejsca do odpoczynku od pracy, restauracji ze zdrową żywnością – wyjaśniał prelegent, Michał Konopa z firmy Tara HRC.

Zaproszeni prelegenci zgodzili się, też że przestrzeń biurowa będzie w pierwszej kolejności dostosowywana do wymagań każdego pojedynczego pracownika, który będzie aktywniej uczestniczył w procesie projektowania takiego wnętrza z jednego prostego powodu – to jest jego miejsce pracy i tam ma on czuć się tam wygodnie.

Nie tylko "Hot desking” się nie sprawdza

Prelegenci potwierdzili też, że przestrzenie biurowe open space i hot desking, w takiej postaci w jakiej są projektowane w Polsce nie spełniają oczekiwań pracowników. Biura open space nie sprzyjają produktywnej pracy, gdyż jest w nich zbyt głośno. Wynika to m.in. z zastosowania słabszych materiałów izolujących akustycznie, co wpływa na niewystarczającą absorbcję hałasu w pomieszczeinach

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Savills, aż 47 proc. pracowników biur chce pracować w biurze przy swoim biurku. Z kolei 31 proc. preferuje pracę w domu, a tylko 2 proc. – hot desking.

Hot desking został stworzony wyłącznie z myślą o generowaniu oszczędności – skomentowała wyniki badania Beata Osiecka, prezes zarządu Kinnarps Polska. – Nikt nie zgadza się na takie podejście. Dlatego większą popularnością cieszy się model aranżacji wnętrza biur z myślą o rozsądnym i komfortowym dla pracownika zagospodarowania przestrzeni.

Częściową, ale nie wystarczającą odpowiedzią na te wymagania jest tworzenie focus rooms w postaci biblioteki, czyli przestrzeni, w których pracownicy mogą się wyciszyć lub organizować nieformalne spotkania. Jednak prelegenci podkreślali, że focus roomy to jeden z elementów dobrze zaprojektowanego (z myślą o pracownikach) biura. 

Niestandardowe biura

Biuro to także miejsce spotkań, kreatywnych spotkań, burzy mózgów, gdzie powstają nowe, innowacyjne pomysły i rozwiązania. Dlatego też biurze przyszłości nie będzie miejsca na szablonowe i oklepane aranżacje wnętrz. Każdy, możliwy jego element będzie indywidualnie zaprojektowany i tym samym niepowtarzalny, co będzie tworzyć kreatywną atmosferę do kreatywnej pracy. 

Ponadto Rafał Mazurczak z Echo Investment zwracał uwagę na to, że najemcy nie tylko chcą w biurze konkretnych technologii takich jak Wi-FI, czy indywidualnego, zdalnego sterowania klimatyzacją, temperaturą i oświetleniem itd. przy użyciu aplikacji mobilnych.

Coraz częściej mamy do czynienia również z tzw. „miękkimi” wymaganiami, np. przedszkola w budynku – dodaje Rafał Mazurczak.

Kantyna czy kiosk na parterze biurowego budynku to już za mało. Dziś najemcy wymagają biurze łatwego dostępu dla jego użytkowników do pomieszczeń fitness i dużego zaplecza gastronomicznego.

Atrakcyjny biurowiec musi posiadać rozwiązania nietypowe. Najemcy oczekują często, by w budynkach było fitness i przedszkole – podkreślał Karol Klin ze Skanska Property Poland.

Co ciekawe jedną z najbardziej pożądanych przez pracowników biurowych pomieszczeń jest  wspólna kuchnia, w której każdy z nich może sobie przygotować posiłek.

Tego typu pomieszczenia oraz wspólna jadalnia to obecnie najbardziej pożądane powierzchnie okołobiurowe – przekonywał Rafał Mazurczak.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!