REKLAMA

„Freedom Express” - polska wystawa w europejskich stolicach

Źródło: Grupa Advertis | 18 wrz 2014 10:22 0
wystawa_wizualizacja Freedom Express Grupa Avertis.jpg

Ekspozycja powstanie w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express” prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury, we współpracy z Fundacją Europejska Sieć Pamięć i Solidarność. Wystawa plenerowa ma być podróżą prezentującą różne drogi do wolności w Europie Środkowo-Wschodniej i pod koniec roku odwiedzi europejskie stolice.

Za realizację multimedialnej wystawy pod hasłem „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” w oparciu o projekt pracowni architektonicznej Nizio Design International odpowiedzialna będzie Grupa Advertis. 

Projekt opiera się na instalacji ośmiu przestrzennych bloków, które ustawione są równolegle wzdłuż osi zorientowanej na wybrany element pejzażu danego miasta. Dzięki temu wystawa będzie z łatwością adaptowała się do przestrzeni miejskich placów i arterii, pozwalając pieszym na zagłębienie się w ekspozycję pokazującą przeszłość Europy Środkowo-Wschodniej i realia dawnych państw bloku wschodniego – mówi architekt Mirosław Nizio, założyciel pracowni Nizio Design International.

Pociąg do wystawy

Struktura wystawy odwołuje się do figury jadącego pociągu. Duże znaczenie nie tylko w warstwie estetycznej, lecz także interpretacyjnej będzie miało oświetlenie oraz kolorystyka poszczególnych modułów.  Informacje zaprezentowane zostaną w formie mozaiki graficzno-tekstowej składającej się z 307 reprodukcji zdjęć oraz materiałów archiwalnych, opatrzonych siedmioma wersjami językowymi opisu merytorycznego w językach: polskim, angielskim, węgierskim, niemieckim, niderlandzkim, francuskim oraz rumuńskim.

Wystawa „Freedom Express” to przykład realizacji, w której rozwiązania technologiczne, takie jak ruchome elementy czy manualne przeglądarki są nie tylko uatrakcyjnieniem formy, lecz także nośnikiem służącym wzmocnieniu przekazu.

To bardzo ciekawy projekt i duże wyzwanie także pod względem logistycznym – ekspozycja składa się dwustu kubików, spośród których część ma przybrać formę interaktywną. Charakter wystawy determinuje jej konstrukcję. Musimy w ciągu ośmiu tygodni przygotować instalację, z wymienną płaszczyzną językową, która następnie będzie wielokrotnie montowana i rozmontowywana przez osoby postronne – wyjaśnia Paweł Gardasiewicz, prezes Grupy Advertis.

Wystawa przedstawiała będzie wydarzenia z lat 1939-1991, ze szczególnym podkreśleniem przemian roku 1989. Warszawa będzie pierwszym przystankiem ekspozycji, która w wersji wirtualnej będzie dostępna także na stronie internetowej kampanii Freedom Express: www.freedomexpress.enrs.eu

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!