REKLAMA

Fresh Design – jak projektować rzekę w mieście? Relacja!

ps | 31 maj 2016 09:05 0

Za nami czwarta edycja międzynarodowego projektu Fresh Design – Młoda Europa o designie. Przed nami jego ostatni etap: wystawa projektów, które powstały w czasie tegorocznych warsztatów. Jej wernisaż odbędzie się 16 czerwca o godzinie 18.30 w CRZ Krzywy Komin.

W dniach 13-22 maja studenci z całej Europy przyjechali do Wrocławia na warsztaty po hasłem „Rzeka: Połączenia”, by zmierzyć się z wyzwaniem ujęcia rzeki Odry w nowoczesnej zabudowie stolicy Dolnego Śląska.

Do udziału w multidyscyplinarnych warsztatach, zorganizowanych przez Fundację Open Mind przy współpracy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, zgłosili się uczestnicy z Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Włoch, Turcji i Polski. Studenci i ich opiekunowie - doktoranci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, pracowali nad swoimi projektami pod okiem znakomitych tutorów: Roberta Majkuta, Doroty Szlachcic, Grażyny Hryncewicz-Lamber, Jacka Wiszniowskiego, Jana Dowgiałło i Anny Zawadzkiej z pracowni MECH.build. Każda z grup dostała skupiała się na koncepcji modernizacji wybranych przestrzeni wrocławskiego nadrzecza. Opiekę merytoryczną nad warsztatami po raz kolejny sprawowali przedstawiciele Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – dr Anna Bać oraz arch. Piotr Michalski.

W pierwszych dniach pobytu uczestnicy zapoznali się z miastem, w czym pomogły im prezentacje studentow z Pwr oraz wizja lokalna terenu działań – Kępy Mieszczańskiej, Mostów Grunwaldzkiego i Pokoju, oraz brzegów Odry wzdłuż ulicy Kurkowej - prowadzona zarówno z perspektywy lądu, jak i wody. Jednocześnie każdy z uczestników miał możliwość zaprezentowania sposobów zagospodarowania brzegów rzeki w innych miastach europejskich.

Każdy uczestnik zaprezentował swoje dotychczasowe dokonania podczas wystawy Fresh Design, w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów WrocLove Design. Wernisaż odbył sie podczas Gali Otwarcia festiwalu. W ramach wystawy można było podziwiać rzeźby, grafiki, murale, fotografie, instalacje wideo, oraz projekty architektoniczne i wzornictwa przemysłowego zaprojektowane przez obiecujących młodych twórców.

Szczególną wartość dla projektu miała otwarta dyskusja z właścicielem pierwszego w Polsce domu na wodzie, Kamilem Zarembą z fundacji onwater i Koordynatorem Miasta do spraw rzeki Piotrem Misiakiem. W czasie debaty poruszone zostało całe spektrum zagadnień związanych z przeszłością, przyszłością i teraźniejszością Odry we Wrocławiu: od historii infrastruktury rzecznej, poprzez aktualne rozwiązania techniczne, do współpracy między miastem a mieszkańcami w procesie zabudowy wrocławskich brzegów Odry.

We współpracy Fundacji Open Mind z fundacją Stiftung Zukunft Berlin w multimedialnej instalacji LUNETA 2016 obok Dworca Głównego zorganizowane zostały wirtualne spotkanie mieszkańców obu nadrzecznych miast - Wrocławia i Berlina. W Berlinie mieliśmy szansę spotkać Uwe Radę - znanego pisarza i dziennikarza z Berlina oraz pomysłodawcę znanej, berlińskiej inicjatywy Flussbad Berlin, Jan Edlera. We Wrocławiu pojawili się Kamil Zaremba z Fundacji OnWater oraz uczestnicy Fresh Design. Spotkanie było prowadzone przez uczestnika warsztatów, Martina Schinagla – doktoranta berlińskiego Uniwersytetu Humboldta.

Finał projektu odbył się 22 maja w przestrzeni Alei Bielany – gospodarzy tegorocznej edycji Wroclove Design. Każda z grup projektowych zaprezentowało swoje koncepcje zagospodarowania terenów prac. Przykładowo, grupa pracująca pod opieką uznanego designera, Roberta Majkuta, stworzyła ambitny projekt „Odractive”, z kładką dla pieszych oraz systemem ścieżek w kształcie ciała, którego częściami są nadbrzeża oraz sama rzeka. Dzięki temu można łatwo połączyć ze sobą Muzeum Narodowe, Urząd Wojewódzki, Bibliotekę Uniwersytecką oraz Kampus Uniwersytetu Wrocławskiego z wybranymi miejscami na rzece. Prezentacje zwieńczył wykład "Jakiej Odry chcemy” wygłoszony przez gościa warsztatów – Uwe Radę, dyskusja z uczestnikami oraz polemika nad rolą, jaką Odra może w przyszłości odgrywać we Wrocławiu.

Wyniki prac będą prezentowane również na uczelniach w całej Europie oraz w Turcji. Zaplanowane są również kolejne debaty otwarte z miejskimi aktywistami, architektami i mieszkańcami, a przede wszystkim: działania na rzecz wdrożenia powstałych projektów. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!