REKLAMA

Futurystyczna architektura w Brnie

mg | 22 gru 2015 14:57 0

Znajdujący się w Brnie stary, opuszczony biurowiec został przekształcony w nowoczesne centrum handlowe Letmo. Jego jasna fasada z futurystycznymi oknami przykuwa uwagę i być może niedługo stanie się on architektoniczną wizytówką miasta.

Projekt przebudowy starego budynku biurowego powstał w czeskim biurze architektonicznym IKA Brno. Pomysł przekształcenia go w centrum handlowe okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę - obiekt znajduje się w bardzo widocznym miejscu, naprzeciw dworca kolejowego, będącego jednocześnie ważnym węzłem komunikacji miejskiej. Okoliczna zabudowa zdominowana jest przez starszą, tradycyjną formalnie architekturę, dlatego Letmo wyraźnie odznacza się na jej tle.

Powodem, dla którego centrum handlowe Letmo przyciąga uwagę przechodniów, jest przede wszystkim niecodzienna fasada. Jej oryginalny kształt uzyskano dzięki zastosowaniu systemu elewacji podwieszanej i wentylowanej "StoVentec R". Za sprawą tego rozwiązania powstała bardzo gładka powierzchnia, bez widocznych spoin, z charakterystycznymi, eliptycznymi otworami okiennymi. 

Przebudowie uległa nie tylko fasada budynku, ale też kilka innych elementów, dzięki czemu obiekt stał się bardziej funkcjonalny. Architekci zdecydowali się wysunąć budynek w stronę ulicy. Zniknęło wejście z baldachimem, a ruchome schody przesunięto do wewnętrznego atrium, dzięki czemu powstał przestronny parter pełen przeszkleń i światła.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!