REKLAMA

Gdynia Design Days – fotorelacja z festiwalu dobrego wzornictwa

ps | 13 lip 2015 11:09 0

Polskie wybrzeże, a dokładnie miasto Gdynia, było w dniach 3-12 lipca br. centrum festiwalu promującego dobry design. W tym czasie odbywało się wiele ciekawych dyskusji oraz prezentacje wystaw. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć naszej redakcji. Zapraszamy na fotorelację.

Tegoroczna, ósma już edycja Gdynia Design Days odbywała się pod hasłem „SIECI”. W ramach imprezy miały miejsce ciekawe wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, prezentacje projektantów, wykłady, projekcje filmowe oraz wydarzenia w przestrzeni publicznej. Organizatorzy wraz z gośćmi próbowali odpowiedzieć na pytanie „Jak wykorzystać nasze umiejętności, pomysły i wizje, by tworzyć coraz lepiej zaprojektowaną, funkcjonalną i przemyślaną przestrzeń publiczną.”

Festiwal co roku odwiedzają znani goście, projektanci, którzy biorą udział w panelach dyskusyjnych, debatach, wykładach. W tym roku byli to między innymi Agnieszka Jacobson-Cielecka, Jacek i Paulina Ryń, Marian Misiak, Jola Starzak, Dawid Strębicki oraz Ewa Solarz.

Festiwal Gdynia Design Days odbywał się w różnych częściach miasta. Jednym z głównych punktów na mapie miasta był Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia, w którym ośmiu projektantów z Polski i zagranicy zaprezentowali prototypy inspirowane miejską aktywnością, relacjami społecznymi oraz działaniami na styku światów off- i on-line. Na Placu Kaszubskim stanął Terminal Designu, miejska inicjatywa, w której można było nabyć ciekawą literaturę dotyczącą designu, uczestniczyć w warsztatach dla dzieci i młodzieży. W Muzeum Miasta Gdyni stanęła ciekawa wystawa, promująca twórczość znanego polskiego projektanta Tomka Rygalika. 

  • Agata Zyskowska, przyszła studentka 

    Zawsze interesowałam się architekturą, wnętrzami oraz automatyką w mieszkaniach. Przyszłam obejrzeć wystawy, aby zobaczyć jak wysoko jest posunięta różnego rodzaju technologia i muszę przyznać, że się trochę zawiodłam. Bardzo lubię zautomatyzowane wnętrza i niekonwencjonalne pomysły. Jeśli chodzi o wnętrza – było ich tu trochę mało, a jeśli chodzi o wystawy – zaprezentowani są bardzo fajni, kreatywni młodzi ludzie. Gdynia Design Days jest to bardzo fajna inicjatywa, ponieważ takie rzeczy jak projekty, bardziej designerskie obecne tu krzesła i inne przedmioty, nie są powszechnie dostępne. Fajnie jest coś takiego zobaczyć na żywo, a nie tylko w internecie. 

Tegoroczna wystawa główna „Sieci” nawiązywała do struktury sieciowej miasta i próbowano wykorzystać design do poprawy jej kondycji.

„Co to jest design? Krzesła – wystawa dla dzieci” – kuratorka, Ewa Solarz tłumaczyła dzieciom czym jest design oraz oraz jak ciekawym meblem jest używane codziennie przez każdego krzesło. „Architektura i Wzornictwo 2015” – pokazana była też wystawa dyplomów wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Chętnie odwiedzane były także przedsięwzięcia takie jak „Akademia Pana Technika”, „Polished Up. Design From Poland”, „Istota rzeczy – Rygalik”.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!