Tegoroczna, ósma już edycja Gdynia Design Days odbywała się pod hasłem „SIECI”. W ramach imprezy miały miejsce ciekawe wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, prezentacje projektantów, wykłady, projekcje filmowe oraz wydarzenia w przestrzeni publicznej. Organizatorzy wraz z gośćmi próbowali odpowiedzieć na pytanie „Jak wykorzystać nasze umiejętności, pomysły i wizje, by tworzyć coraz lepiej zaprojektowaną, funkcjonalną i przemyślaną przestrzeń publiczną.”
Festiwal co roku odwiedzają znani goście, projektanci, którzy biorą udział w panelach dyskusyjnych, debatach, wykładach. W tym roku byli to między innymi Agnieszka Jacobson-Cielecka, Jacek i Paulina Ryń, Marian Misiak, Jola Starzak, Dawid Strębicki oraz Ewa Solarz.
Festiwal Gdynia Design Days odbywał się w różnych częściach miasta. Jednym z głównych punktów na mapie miasta był Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia, w którym ośmiu projektantów z Polski i zagranicy zaprezentowali prototypy inspirowane miejską aktywnością, relacjami społecznymi oraz działaniami na styku światów off- i on-line. Na Placu Kaszubskim stanął Terminal Designu, miejska inicjatywa, w której można było nabyć ciekawą literaturę dotyczącą designu, uczestniczyć w warsztatach dla dzieci i młodzieży. W Muzeum Miasta Gdyni stanęła ciekawa wystawa, promująca twórczość znanego polskiego projektanta Tomka Rygalika.
-
Agata Zyskowska, przyszła studentka
Zawsze interesowałam się architekturą, wnętrzami oraz automatyką w mieszkaniach. Przyszłam obejrzeć wystawy, aby zobaczyć jak wysoko jest posunięta różnego rodzaju technologia i muszę przyznać, że się trochę zawiodłam. Bardzo lubię zautomatyzowane wnętrza i niekonwencjonalne pomysły. Jeśli chodzi o wnętrza – było ich tu trochę mało, a jeśli chodzi o wystawy – zaprezentowani są bardzo fajni, kreatywni młodzi ludzie. Gdynia Design Days jest to bardzo fajna inicjatywa, ponieważ takie rzeczy jak projekty, bardziej designerskie obecne tu krzesła i inne przedmioty, nie są powszechnie dostępne. Fajnie jest coś takiego zobaczyć na żywo, a nie tylko w internecie.
Tegoroczna wystawa główna „Sieci” nawiązywała do struktury sieciowej miasta i próbowano wykorzystać design do poprawy jej kondycji.
„Co to jest design? Krzesła – wystawa dla dzieci” – kuratorka, Ewa Solarz tłumaczyła dzieciom czym jest design oraz oraz jak ciekawym meblem jest używane codziennie przez każdego krzesło. „Architektura i Wzornictwo 2015” – pokazana była też wystawa dyplomów wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Chętnie odwiedzane były także przedsięwzięcia takie jak „Akademia Pana Technika”, „Polished Up. Design From Poland”, „Istota rzeczy – Rygalik”.
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!