REKLAMA

Gdynia Design Days – letni festiwal designu

Mariusz Golak | 03 lip 2014 09:51 0

4 lipca br. rozpoczyna się Gdynia Design Days, największy letni festiwal designu w Polsce. Tegorocznej imprezie, która potrwa do 13 lipca br., patronuje hasło „Miasto+”.

Program tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days skupia się przede wszystkim wokół tematyki przestrzeni miejskiej i roli mieszkańców w jej kształtowaniu. Miasto to jego mieszkańcy. Ich jednostkowe losy, wspólnotowe gesty, rodzinne czy środowiskowe tradycje, pokoleniowe zwyczaje, generacyjne odrębności, grupowe oczekiwania oraz indywidualne pragnienia, współtworzą zagmatwaną sieć relacji składającą się na fenomen współczesnego organizmu miejskiego. Miasto powstaje, żyje, rozwija się, trwa bądź przemija, a my wraz z nim. Dorastamy i starzejemy się wraz z miastem. Tworzymy je i zużywamy. Zmieniamy je i sami zmieniamy się w nim – piszą organizatorzy Gdynia Design Days.

Nic dziwnego, że jednym z najważniejszych punktów programu tegorocznego Gdynia Design Days jest wystawa „Miasto+ 5.30.60”, na której można obejrzeć miejskie meble, przedmioty i akcesoria służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie. Ich twórcami są najzdolniejsi młodzi polscy projektanci. Inspiracją dla projektantów tworzących obiekty na wystawę jest sama Gdynia – jej wygląd, historia i atmosfera ukształtowane przez modernizm, morze i ludzi – opowiada kuratorka wystawy, Agnieszka Jacobson-Cielecka. Na wystawie, którą będzie można oglądać do 30 sierpnia br. w Centrum Designu Gdynia, zostaną zaprezentowane prace: Izabeli Bołoz, Jana Kochańskiego, Kosmos Project, Agaty Matlak-Lutyk i Jan Lutyka, Natural Born Design, Jolanty Starzak i Dawida Strębickiego, a także Tabandy.

Oprócz tego podczas tegorocznego Gdynia Design Days na szczególną uwagę zasługują m.in. wystawa „Smak przedmiotu” promująca pomorskich projektantów i firmy z sektora kreatywnego, wystawa prac Zbigniewa Horbowego w Muzeum Miasta Gdynia, warsztaty poświęcone skandynawskiemu wzornictwu w urządzaniu wnętrz czy uroczystość wręczenia nagród Design Alive Award. Oczywiście, to nie wszystko, dlatego na bieżąco warto śledzić program tegorocznej edycji tej imprezy.

Więcej informacji na temat Gdynia Design Days można znaleźć na stronie www.gdyniadesigndays.eu.

 

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!