REKLAMA

Hotel Dana - historia w luksusowym wydaniu

Redakcja Archiconnect.pl | 22 sie 2017 12:17 0

Stworzenie na nowo wnętrz w zabytkowym budynku z bogatą historią nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, gdy nie chodzi o odtworzenie konkretnego stylu, tylko zaprojektowanie pomieszczeń stylizowanych, łączących w sobie klimat pałacowy z elementami nowoczesnego designu. Po wielu miesiącach wytężonej pracy w Szczecinie powstało nowe miejsce „z duszą” – Hotel Dana.

Okazały budynek, znajdujący się u zbiegu ulicy Odzieżowej z Aleją Wyzwolenia, powstał w latach 20-tych XX wieku. Był wówczas własnością niemieckiej sieci domów towarowych Karstadt. Początkowo mieściła się w nim fabryka męskiej odzieży. Później, w latach 30-tych, znajdowały się tu także: farbiarnia Otta Badera, drogeria Wildego, fryzjer Gabriel, sklep z cygarami Bülow, a także firma handlująca masłem. Po zakończeniu II wojny światowej, w obiekcie rozpoczęła się historia słynnych Zakładów Przemysłu Odzieżowego Dana. Nazwa przedsiębiorstwa pochodziła od zdrobnienia imienia ówczesnej dyrektorki zakładów, Domiceli Mazurkiewicz. Dzięki niej Dana stała się doskonale prosperującą fabryką, która w latach swojej świetności zatrudniała ponad 3,5 tys. osób. W ubraniach szytych w Danie chodziły miliony kobiet, w tym również gwiazdy takie jak Irena Santor, Irena Dziedzic, czy członkinie popularnego wówczas zespołu Filipinki. W latach 90-tych zakład przeszedł prywatyzację i kilka przekształceń, które ostatecznie doprowadziły ją do upadku.

Nowe życie zabytku

Piękny, zabytkowy budynek po Zakładach Przemysłu Odzieżowego kupił inwestor, firma J.W. Construction Holding S.A. Nad pracami remontowymi na potrzeby nowego, butikowego hotelu, czuwał Miejski Konserwator Zabytków. Adaptacja przestrzeni pofabrycznej na cele hotelowe trwała około 1,5 roku. Prace remontowe zakończono jesienią 2016 roku.

Zaplanowania wystroju wnętrz nowo powstającego hotelu podjęła się firma Aleksandra Design. Praca przy Hotelu Dana na każdym etapie była niezwykle ciekawa i inspirująca. Rozpoczynając od oglądania wnętrz budynku przed rozbiórką ścian wewnętrznych, których wysokość sięgała 5 metrów, poprzez ogromne, puste przestrzenie już na etapie rozpoczętych prac, aż po namacalną zmianę w postaci nowego układu ścian. Wszystko to dawało szerokie pole wyobraźni. Pierwsze projekty, które powstają jeszcze przed dokonaniem zmian układu pomieszczeń, po jego zakończeniu ulegają weryfikacji, a później często również korektom. W przypadku projektów Hotelu Dana zmiany były jednak niewielkie - udało się zrealizować niemal wszystkie początkowe pomysły. – powiedziała architekt wnętrz, Aleksandra Abramczyk z firmy Aleksandra Design.

Z wysokiej półki

Wnętrza zabytkowego hotelu zaprojektowane zostały w stylu pałacowym, dla którego charakterystyczne są przestronne i wysokie pomieszczenia, które wymagają dużej ilości zdobień, motywów, a także wysokiej jakości materiałów – okładzin ściennych i podłogowych, płytek, wykładzin, tapet, a także drzwi, mebli, dekoracji okiennych i akcesoriów. Produkty używane do aranżacji przestrzeni hotelowej muszą mieć odpowiednie parametry.

I tak na przykład podłogowe płytki ceramiczne do wnętrz muszą być antypoślizgowe, łatwe w utrzymaniu czystości, a także wyróżniać się szczególną trwałością. Do tego, w przypadku stylizowanego miejsca, powinny również spełniać wysokie wymogi estetyczne. Zarówno w łazienkach hotelowych, publicznych, jak i na klatkach schodowych wykorzystane zostały płytki marki Opoczno, które charakteryzują się ponadczasowym designem. W części łazienek hotelowych położono płytki z linii Black&White, która otrzymała tytuł „Perła Ceramiki”. Jak wskazuje sama ich nazwa, to płytki w klasycznej kolorystyce czerni i bieli, dostępne w formatach kwadratowym i prostokątnym, a także, uzupełniające je dekory o sześciu różnych wzorach. W innych zastosowano od dawna dostępną na rynku i cieszącą się dużym uznaniem architektów, serię Amarante. Kolekcja posiada matowe płytki bazowe w kolorach kremowym, brązowym i grafitowym, a także inserto z wyrazistym motywem kół i czerwone, pomarańczowe, a także metaliczno-srebrne bordery.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!