REKLAMA

Ich wykłady przyciągały tłumy podczas Arena Design 2015

ps | 03 marz 2015 12:44 0

Podczas Targów Meble Polska 2015 i odbywającej się równolegle Arena Design miało miejsce wiele ciekawych wykładów i spotkań z osobami mającymi wiele wspólnego z obszernym designem.

Tegoroczna arena DESIGN rozpoczęła się mocnym akcentem. Edward Barber, reprezentant londyńskiego studia Barber & Osgerby, w swoich pierwszych słowach zawarł przesłanie wykładu - Thinking and Making: design dziś jest odpowiedzią na problemy, rozwiązaniem naszych potrzeb. Proces od konceptu do realizacji wymaga zdolności manualnych i wykonania studium przypadku. Opowiedział o wyzwaniach, jakimi okazały się zlecenia kierowane na ręce duetu oraz o tym, jak bardzo nie pasuje do ich portfolio słowo „typowy”. Podkreślał wagę umiejętności rysowania, poznania procesu produkcji, przewidywania i niezawodności, jaka musi być cechą produktu końcowego. Ilustracją dla wykładu Barbera była wystawa londyńskiego studia przygotowana we współpracy z VITRA i IPNOTIC CONCEPT STORE.

Europejskie sławy o materiałach

Nowe materiały – Nowe Nawyki – Produkty przyszłości – to temat wykładu Ineke Hans, uważanej za wiodącą holenderską projektantkę, która podkreślała rolę materiałów, innowacyjnego i ekologicznego podejścia do projektowania, a także wielofunkcyjność i użyteczność produktów. Przykład krzesła EAT YOUR HEART OUT z jego szesnastoma kombinacjami kolorystycznymi, czy ceramiczne wielomodułowe instalacje dla kuchni uderzały niewspółmiernie bogatym wachlarzem funkcji do prostoty formy i użytych materiałów.

Drugiego i trzeciego dnia arena DESIGN odbył się panel wykładowy z uznanymi zagranicznymi gośćmi, w tym między innymi z duńską pracownią COBE oraz z berlińskim architektem Juergenem Mayerem, który stanowił efekt współpracy z poznańskim oddziałem SARP.

Uwagę zwiedzających przyciągnęła strefa Human Touch Group – wspólna inicjatywa Grupy VOX, Concordia Design oraz School of Form, która przygotowała warsztaty z oprogramowania AUTODESK, panele dyskusyjne z udziałem projektantów oraz konsultacje. Wśród zaproszonych przez Grupę gości znaleźli się m.in. Oskar Zięta, Agnieszka Jacobson Cielecka oraz Anna Wróblewska. Przestrzeń Human Touch Group, zaprojektowana przez studio mode:lina architekci, pełniła dodatkowo funkcję restauracji, miejsca spotkań i rozmów.

Ostatnim, dopełniającym motyw przewodni tegorocznej edycji punktem programu było spotkanie z pracownią WWAA: Natalią Paszkowską i Marcinem Mostafą. Granica, kamuflaż, informacja, emocje i funkcja dodana to zaczyny, z których powstały realizacje tego wszechstronnego duetu. Wśród materiałów, z jakich korzystali, znalazło się drewno w różnych postaciach, elementy karoserii samochodowych, czy lustrzana blacha.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!