REKLAMA

Istota Rzeczy – wystawa poświęcona twórczości Tomka Rygalika

ps | 14 lip 2015 12:10 0

W ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, w tym roku zaprezentowano sylwetkę oraz projekty jednego z czołowych polskich projektantów, Tomka Rygalika. Jest to druga odsłona wydarzenia. W poprzednim roku, pod hasłem „PPPP” pokazano prace prekursora polskiego designu, Zbigniewa Horbowego.

Tomek Rygalik to utalentowany projektant, znany na całym świecie. Prowadzi on pracownię Studio Rygalik. Wystawa przedstawia meble oraz przedmoty użytkowe – czyli dorobek projektowy Tomka Rygalika. Projektant swoje doświadczenie zdobywał w najlepszych międzynarodowych biurach projektowych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Jego projekty realizowane były w wielu ważnych miejscach i instytucjach w Europie. Rygalik jest także cenionym projektantem mebli oraz wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa zorganizowana w Muzeum Miasta Gdyni ma być okazją nie tylko do pokazania bogatego dorobku Rygalika, ale także do wprowadzenia widza w proces projektowy i powstawanie produktu.

Tomek Rygalik studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej oraz wzornictwo przemysłowe w PrattInstitite w Nowym Jorku. Współpracował z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, m.in. z Kodakiem, Polarioidem, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, Dupont. Studiował również w Royal College of Art, po czym został pracownikiem naukowym w zespole badawczym przy RCA. W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Comforty – wiodącej polskiej marki meblowej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym w firmie Paged. Studio Rygalik powstało w 2006 roku z inicjatywy Tomka Rygalika. Początkowo funkcjonowało między Londynem a Łodzią. Od 2009 roku Studio mieści się w Warszawie. Do zespołu dołączyła Gosia Rygalik, która w 2012 roku została w Studio partnerem. Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Poza współpracą z przemysłem, Studio Rygalik często angażuje się w projekty realizowane dla instytucji kultury, które pozwalają na działania eksperymentalne. Wśród prac zrealizowanych przez Studio Rygalik znajdują się projekty dla takich firm jak ABR, Absolut, Artek, Bozar, Comforty, Dupont/Corian, Heal’s, Heineken, Ideal Standard, Iker, Moroso, Noti, Pfleiderer, Profim, Siemens oraz projekty przygotowane specjalnie na Prezydencję Polski w UE. W ciągu ostatnich lat prace Studia zobaczyć można było w Monachium, Nowym Jorku, Tokio, Poznaniu, Warszawie, Walencji i Wiedniu, jak również na łamach międzynarodowej prasy: „Icon”, „Interni”, „Wallpaper”, „Experimenta”, „Blueprint”, „New York Times” i „Financial Times”.

Wernisaż wystawy miał miejsce 4 lipca. Można ją oglądać jeszcze przez najbliższe miesiące w Muzeum Miasta Gdyni.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!