REKLAMA

Jak oswoić open space: podział, który łączy

Redakcja Archiconnect.pl | 19 kwi 2017 10:20 0

Układ typu open space jest nadal najczęściej wybieraną formą przestrzeni biurowej. Doskonale znane są wady i zalety takiego systemu pracy, jednak pozytywne aspekty nadal przeważają, a nowoczesne rozwiązania aranżacyjne pozwalają skutecznie niwelować te negatywne.

Dziś w firmach, które dbają o komfort pracowników nie znajdziemy już dużych, otwartych powierzchni zapełnionych szeregami identycznych biurek. Obecnie open space to zaprojektowana przez profesjonalistów przestrzeń, podzielona na strefy i wyposażona w designerskie i ergonomiczne meble. Mobilne pody bądź osobne pomieszczenia, w których pracownicy mogą prowadzić rozmowy telefoniczne, wykonywać zadania wymagające skupienia oraz przeprowadzać spotkania w małych grupach to rozwiązania, które sprawdzają się w wielu nowoczesnych biurach.

Open space korzystnie wpływa na szybkość wymiany informacji oraz integrację zespołu. Taki układ sprzyja efektywności i co ważne – przekłada się na większe zrozumienie specyfiki pracy na różnorodnych stanowiskach. Kluczowy jest odpowiedni podział przestrzeni, który jeśli jest dobrze przemyślany, zamiast dzielić – łączy. Zlokalizowane w odpowiednich miejscach elementy odgradzające, które dodatkowo tłumią hałas skutecznie poprawiają jakość środowiska pracy. Co więcej, mogą stanowić element dekoracyjny, który buduje klimat biura – podkreśla Monika Gardasiewicz, Art Director Advertis.

Realizacja Advertis w siedzibie firmy Tuatara to przykład tego, jak duży potencjał aranżacyjny drzemie w biurach typu open space. Warszawska siedziba dostawcy zaawansowanych rozwiązań IT znajduje się w biurowcu Eurocentrum Office Complex przy Alejach Jerozolimskich, a twórcami tego nieszablonowego projektu są projektanci z pracowni BSD Agata Biedermann-Szlis, Małgorzata Szczepaniak. Na zlecenie generalnego wykonawcy, firmy Elektrofowi, wykonaliśmy cztery ścianki o wymiarach 4 na 3 metry kwadratowe , które ze względu na sposób wykończenia oprócz funkcji estetycznej mają praktyczne zastosowanie w biurze.

Szkło suchościeralne połączone zostało z wypełnieniem z korka, do którego można przyczepiać bieżące notatki bądź z filcem, który ma właściwości tłumiące hałas. Do produkcji wykorzystane zostały naturalne materiały, które łączą wartość dekoracyjna i użytkową – mówi Aldona Strup, Key Account Manager Advertis. W ten sposób powstały lekkie, półprzezroczyste konstrukcje, które organizują przestrzeń. Okazuje się, że elementy aranżacji wnętrz mogą również angażować i integrować pracowników. Jedna ze ścianek pokryta jest samoprzylepnymi biurowymi karteczkami do notatek w różnych odcieniach szarości. Po odklejeniu wierzchniej warstwy powstaje mozaika, która codziennie może przybierać inny wygląd.

Dobrze zaaranżowany open space to przyjazna i komfortowa przestrzeń, która spełnia potrzeby pracowników i usprawnia zarządzanie zespołem. Jednak aby biuro sprzyjało rozwojowi firmy, wdrożenie tego typu zmiany, powinno być poprzedzone konsultacjami i drobiazgową oceną specyfiki pracy.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!