REKLAMA

Jak sprostać wymogom nowej normy akustycznej - zobacz, co radzi ekspert

Forbo Flooring | 13 kwi 2018 16:04 0

Z początkiem 2018 roku w życie weszło znowelizowane rozporządzenie określające warunki techniczne, jakim muszą odpowiadać nowo powstające lub remontowane budynki. Znalazła się w nim także nowa, zaostrzona "norma akustyczna". Jak jej sprostać podpowiada Monika Framska, marketing manager Forbo Flooring Polska.

Archiconnect.pl: Co nowe przepisy oznaczają dla inwestorów i projektantów?

Monika Framska, marketing manager Forbo Flooring Polska: Będą oni musieli w znacznie większym stopniu uwzględniać rozwiązania zmniejszające hałas i poprawiające przepływ dźwięków w pomieszczeniach. Redukowanie poziomu hałasu najlepiej zacząć od podstaw – czyli od podłogi, a co za tym idzie - od wykładzin podłogowych. W ofercie Forbo znaleźć można szereg rozwiązań podłogowych, które zmniejszają hałas nie tylko w danym pomieszczeniu, ale i w całym budynku. W zależności od rodzaju pomieszczenia mamy do wyboru: wykładziny linoleum, PVC lub wykładziny tekstylne o właściwościach akustycznych.

Setki a nawet tysiące kroków dziennie powoduje niekorzystny hałas. Można go zminimalizować instalując na podłodze tradycyjne linoleum w wersji akustycznej?

M.F.: Tak, linoleum akustyczne Marmoleum Decibel to podłoga typu "2 w 1": trwała i łatwa w pielęgnacji, a jednocześnie redukująca dźwięki uderzeniowe nawet o 18 dB. Linoleum ze względu na swą trwałość rekomendowane jest do miejsc intensywnie użytkowanych takich jak szkoły, szpitale czy urzędy. Marmoleum to obecnie najbardziej naturalne wykończenie podłóg. Zawiera aż 97% surowców naturalnych. Nie ma w chwili obecnej materiału, który miałby chociaż zbliżoną zawartość naturalnego surowca. Wykładzina Marmoleum jest higieniczna, nieskoemisyjna, bezftalanowa, bezpieczna, a nawet zalecana dla alergików i miejsc w których przebywają dzieci.

Więcej informacji o Marmoleum Decibel

Jaki inny materiał oprócz akustycznego linoleum możemy zastosować w budynkach użyteczności publicznej w kontekście nowej, ostrzejszej normy akustycznej?

M.F: Alternatywą do linoleum jest wykładzina PVC. To bardzo popularny w Polsce materiał podłogowy do szkół, przedszkoli czy wyższych uczelni. Forbo rekomenduje kolekcję wykładzin PVC Forbo Sarlon, która zapewnia redukcję dźwięków uderzeniowych aż o 19 dB. Ogromnym atutem wykładzin akustycznych Sarlon jest bardzo szeroki wachlarz kolorów. W palecie barw znajdziemy kilkaset wzorów: od neutralnych szarości betonów po intensywne, wyraziste i nasycone barwy uwielbiane przez uczniów i nauczycieli. Jesteśmy w stanie dobrać kolor do każdego wnętrza.

Czytaj więcej o wykładzinach Sarlon

A jeśli chodzi o pomieszczenia takie jak biura czy biblioteki?

M.F.: W takich obiektach najlepszym rozwiązaniem będą płytki i wykładziny dywanowe. Zapewniają one komfort, miękkość pod stopami, a także najwyższe właściwości akustyczne. Producenci prześcigają się w ofercie różnorodnych wzorów, formatów i kolorów. Forbo jako jedyny producent wykładzin na rynku oferuje Flotex – unikatową wykładzinę flokowaną o bardzo wysokiej gęstości włókien. Zapewnia ona pochłanianie dźwięków w pomieszczeniach (klasa A), jak również izolację akustyczną (> 20dB). Tak wysoki współczynnik gwarantuje wyciszone pomieszczenie i cały budynek. Klienci, którzy wybrali wykładziny Forbo Flotex do budynków użyteczności publicznej są zawsze bardzo zadowoleni. To jedyna wykładzina dywanowa na rynku, która oprócz doskonałych właściwości akustycznych, jest również wodoodporna i zmywalna!

Czytaj więcej o wykładzinach Flotex

Forbo Flooring jest specjalistą w produkcji produktów akustycznych. Od 40 lat dostarcza gotowe rozwiązania akustyczne, najlepsze w swojej klasie i zastosowaniu.

Zobacz więcej na FORBO FLOORING

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!