REKLAMA

Jak zaprojektować hotelowe SPA, aby okazało się sukcesem?

Redakcja Propertydesign.pl | 28 lip 2016 14:30 0
Spa w hotelu Mikołajki, fot. materiały inwestora.

Inwestycje w profesjonalne SPA są kapitałochłonnym przedsięwzięciem, dlatego też robiąc założenia takiej inwestycji nie można opierać się na marzeniach i pobożnych życzeniach, ale na twardych danych i przemyślanych decyzjach - opowiada Ireneusz Czerski, dyrektor Hotelu Mikołajki.

Jakie główne założenia mają inwestorzy, którzy planują SPA w hotelu?

Dzisiaj w zasadzie każdy nowopowstający obiekt hotelowy ma w swoich planach SPA, natomiast starsze hotele rozbudowują się o ten zakres usług, bo wiedzą, że stanowi on ważny element w strategii pozyskiwania gości. Niestety, bardzo często domorośli inwestorzy nastawieni są na multifunkcjonalność pomieszczeń i ich wielofunkcyjność, co ma wpływ na ukształtowanie ciągów komunikacyjnych w pobliżu SPA, czy też sal konferencyjnych lub restauracji. Takich miejsc nie można traktować jak SPA, ale jak hotele z gabinetami kosmetycznymi. A to jest coś zupełnie innego.

Prawdziwe SPA bowiem to strefa wydzielona, w pełni poświęcona na realizację zadań salus per aquam. Równie często inwestorzy skupiają się na elementach estetycznych strefy SPA, całkowicie pomijając funkcjonalność pomieszczeń i zapewnienie odpowiedniego komfortu akustycznego. Niewłaściwe projekty pomieszczeń wynikają z założenia, że SPA ma jedynie „ładnie wyglądać”.

A kwestia budżetu inwestycji?

Budżet niestety często traktowany jest po macoszemu. Najczęściej popełniany błąd w jego przygotowaniu to koncentrowanie się na zakupach sprzętu, a zapominanie o „drobnych”, ale niezwykle istotnych wydatkach, chociażby na zakup odpowiedniej marki kosmetyków, tekstyliów, czy elementów dekoracyjnych. A zatem inwestycja w SPA to biznes nie tylko kosztowny, bo z założenia ekskluzywny, ale i wyjątkowo wrażliwy, bo związany z delikatną sferą obsługi klientów.

Wspominał Pan, że niektórzy inwestorzy mają założenie, że SPA powinny być przede wszystkim ładne. Jak jednak zaaranżować przestrzeń SPA, aby było nie tylko „ładne dla oka”, ale przede wszystkim funkcjonalne?

Podstawowe elementy, jakie musimy uwzględniać przy aranżacji SPA, to jego lokalizacja względem pozostałych pomieszczeń i atrakcji hotelowych, a także funkcjonalność pomieszczeń. Przy projektowaniu SPA istotne jest, aby już wejście na recepcję hotelową wyraźnie dawało do zrozumienia, że jesteśmy obiektem SPA, a bliska lokalizacja sprawi, że goście od samego wejścia będą mieli poczucie, że SPA i przyjemność z tym związana jest na wyciągnięcie ręki.

Sama recepcja SPA powinna być na tyle duża, aby swobodnie można było prowadzić konsultacje z gośćmi tak, aby nie przeszkadzać innym, a zarazem na tyle kameralna, aby poczuć się swobodnie. Za recepcją powinna znajdować się strefa relaksu i wyciszenia, gdzie zarówno przed jak i po zabiegu można chwilę odetchnąć. W takim miejscu powinny znaleźć się wygodne leżanki, sofy i fotele.

Wielkość strefy relaksu powinna być na tyle duża, aby zapewnić poczucie komfortu, a jednocześnie na tyle mała, aby można było odczuć intymność miejsca. Często w strefach wyciszenia stosowane są parawany, którymi można wyodrębnić własną niewielką przestrzeń.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ O TYM JAK ZAPROJEKTOWAĆ HOTELOWE SPA, ABY OKAZAŁO SIĘ SUKCESEM

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!