REKLAMA

Jems Architekci zaprojektują Młode Miasto w Gdańsku

Redakcja Archiconnect.pl | 11 kwi 2018 11:13 0

Projektowanie zabudowy Półwyspu Drewnica i dawnych terenów stoczniowych w Gdańsku powierzone zostało pracowni architektonicznej Jems Architekci. Na tym obszarze ma powstać dzielnica Młode Miasto - wspólna przestrzeń, otwarta dla każdego.

Koncepcja zaproponowana przez Jems Architekci zakłada budowę tożsamości miejsca w oparciu o ochronę zabytkowych obiektów. W pobliżu najważniejszych historycznie budynków planowane są skwery, place i trakty piesze. Pozwoli to na odpowiednią ekspozycję tych obiektów oraz przybliżenie mieszkańcom i wszystkim odwiedzającym dawnych terenów stoczniowych.

- Zamierzamy zbudować nową dzielnicę, która po raz kolejny pozwoli gdańszczanom być dumnymi z tych terenów. Młode Miasto ma stać się atrakcyjne, by w nim żyć, spędzać czas wolny i pracować  – mówi Krzysztof Sobolewski, prezes zarządu spółki Shipyard City Gdańsk, właściciela 19 ha dzielnicy Młode Miasto.

Koncepcja zakłada stworzenie czterech głównych placów. Jednym z nich ma być rozległy plac przy dawnej Traserni, którego rolą będzie dodatkowa ekspozycja tego historycznego budynku. Pozostałe skwery zaplanowano na ul. Elektryków, na końcu basenu Marii Konopnickiej oraz u zbiegu ulic Stolarzy i Malarzy. Oprócz walorów estetycznych, place pełnić mają również funkcje integracji społecznej.

Dobry projekt to połowa sukcesu - przeczytaj wywiad z Grzegorzem Dżusem

Funkcjonalny podział przestrzeni Młodego Miasta zakłada przeznaczenie 37% planowanej powierzchni na miejsca pracy, 21% - na mieszkania, 15% - na usługi, 14% - na lofty i 13% - hotele i akademiki.

Inwestorzy zamierzają konsekwentnie poprowadzić zielone bulwary nadwodne wzdłuż Martwej Wisły. To kontynuacja koncepcji pracowni Henning Larsen Architects, przygotowanej dla sąsiedniej Stoczni Cesarskiej. Założeniem urbanistów jest, aby piesze bulwary wzdłuż akwenów wodnych prowadziły od Młodego Miasta aż po Główne Miasto w Gdańsku z Żurawiem, Długim Pobrzeżem i Długim Targiem.

Planując trakty spacerowe Jems Architekci wypełnili je zielenią i założyli koegzystencję rowerów, pieszych i samochodów. W ten sposób zapewniony będzie dojazd do lokali usługowych, które zaplanowane zostały na parterach niemalże każdego budynku. Drogi dla ruchu kołowego zaplanowano wzorem deptaków w centrach europejskich miast, gdzie ograniczony ruch samochodów nie wpływa negatywnie na spacerowy charakter ulic. Ulice te mają być pozbawione krawężników i wydzielonych stref samochodowych, rowerowych i pieszych.

Pracownia Jems Architekci ma na swoim koncie realizację ponad 200 projektów budynków użyteczności publicznej, obiektów kulturalnych i biurowych w całym kraju. Wśród najgłośniejszych z nich można wymienić rewitalizację Hali Koszyki w Warszawie, siedzibę Agory w Warszawie, Międzynarodowe Centrum Konferencyjne w Katowicach, rozbudowę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu czy budynek biurowy Pixel w Poznaniu.

Innowacyjny pomysł - zobacz projekt domu modułowego

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!