REKLAMA

Już za 4 dni rozpocznie się trzecia edycja "Wzorów"

Mariusz Golak | 20 maj 2014 10:45 0
WZORY III - plakat.jpg

Trzecia edycja Warszawskich Targów Designu "Wzory" odbędzie się 24 maja 2014 roku w Praskiej Drukarni przy ulicy Mińskiej 65 w Warszawie w godzinach 11-23.

Surowa, postindustrialna przestrzeń dawnych zakładów graficznych o powierzchni 5000 mzostanie na jeden dzień zajęta i zaaranżowana przez 250 młodych polskich projektantów. Stoiska zostaną zorganizowane w sektory; zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z docenionymi już, ale też z zupełnie premierowymi produktami z dziedzin: ekologia, food design, design dla dzieci, meble, szkło i ceramika, tekstylia, oświetlenie.

Główną misją targów jest promocja polskiego wzornictwa. Wyjątkowe koncepcje, które rodzą się w pracowniach i niewielkich butikach kreatywnych, wciąż pozostają dla odbiorców trudno osiągalne. Projektantom niezwykle trudno przebić się, a klientowi odnaleźć w hermetycznym świecie bez odpowiednich narzędzi i wiedzy. "Wzory" służą spotkaniu; mają zniwelować dystans między projektantem a klientem, pokazać szerokie spectrum najbardziej wartościowych zjawisk w polskim wzornictwie, zachęcić do własnych poszukiwań.

Po raz pierwszy w historii "Wzorów" jury złożone z wybitnych teoretyków i praktyków designu przyzna nagrody za „Wzorowy projekt” oraz „Wzorowe stoisko”. Wręczenie statuetek zaprojektowanych przez Unikke Design odbędzie się o godzinie 19 w dniu targów. Po wręczeniu nagród koncert zagra Atanas Valkov – kompozytor filmowy i producent muzyczny.

Targi to również szereg wydarzeń towarzyszących.

Dzięki uprzejmości Galerii BWA Wrocław podczas "Wzorów" zostanie zaprezentowany „Przepis na mały dizajn” - projekt składający się z wystawy i publikacji, kuratorowany przez Magdalenę Kreis i Natalię Romaszkan. Jego idea stanowi przełożenie zasady Creative Commons na design –projektanci udostępnią swoje pomysły, a wraz z nimi dokładne instrukcje jak wykonać zaprojektowane przez nich obiekty.

Podczas "Wzorów" będzie można posłuchać również ciekawych wykładów skierowanych zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów:

- Design dla ludzi, czyli o twórczym upcyklingu – Dekoeko.
- Design dla szkół: wykład o projekcie edukacyjnym poprowadzi Urszula Kałużna – Expace.pl.
- Budujemy Dom!: Weronika Siwiec i Stanisław Kamionka przedstawią projekt budowy naturalnego domu z gliny i słomy; projekt nastawiony jest na kolektywne działanie, a cała technologia po jego zakończeniu zostanie udostępniona publicznie.
- Nieporęcka 13: architekci z ulicy Nieporęckiej opowiedzą o ich projekcie rewitalizacji Pragi; pokażą na przykładzie swoich realizacji, jak wprowadzać nowoczesny design do starych budynków.
- Film i design: Justyna Jabłońska z Filmoteki Narodowej prześledzi przykłady klasycznego wzornictwa w starych filmach i kronikach filmowych.
- O ochronie wzornictwa w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie opowie Tomasz Rychlicki, rzecznik patentowy ASP.
- IneriCad przedstawi oprogramowanie dla architektów.

W harmonogramie znajdują się także warsztaty dla dzieci:

- "Przetwórz paka dla dzieciaka" – warsztat dla miłośników recyclingu, DIY i designu zrównoważonego. 
- Warsztat z typografii poprowadzą autorki “Bardzo prostego abecadła” (Wydawnictwo Dwie Siostry) – Agnieszka Bałdyga, Edyta Marszałek.
- Warsztat – co to jest design? – Expace.pl.
- Warsztat z projektowania wnętrz/Blogi Wnętrzarskie.
- Warsztat mydlarski/Manufaktura Wzoru Re:design.

… i warsztaty dla dorosłych:

- „Świeć się śmieć” – lampy z recyclingu/dekoeko.com.
- Warsztat sitodruku: Aga Brwi przy stoisku Art Kiosk.
- Warsztat patchworku: „Szkoła Patchworku” przy stoisku.

W czasie "Wzorów" odbędzie się również spotkanie blogerów wnętrzarskich, którzy wybiorą swojego faworyta wśród wystawców i wręczą mu swoje wyróżnienie.

W hali i ogrodzie wokół niej zostaną wydzielone strefy relaksu. Na powietrzu będzie można również podpatrzeć, jak pracują artyści – przez cały dzień Michał Kuszyk będzie malował tam mural.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!